​Çin’den Ermenistan’a mesaj: Dostluğumuz Ararat Dağından daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun - Gündem
20 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արագած / Ժամ : Արփող

Gündem :

09 Nisan 2020  

​Çin’den Ermenistan’a mesaj: Dostluğumuz Ararat Dağından daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun -

​Çin’den Ermenistan’a mesaj: Dostluğumuz Ararat Dağından daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun ​Çin’den Ermenistan’a mesaj: Dostluğumuz Ararat Dağından daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun

Çin Halk Cumhuriyeti’nden 8 Nisan tarihinde koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında tıp malzemeleri ve aletlerle yüklü bir uçak Ermenistan’ın ‘Zvartots’ havaalanına iniş yaptı.

Malzemelerin bir kısmı Ermenistan Hükümetinin siparişi üzerinde geldi, diğer kısmı da Çin Hükümetinin Ermenistan’a hediyesiydı.

Hiç bir zaman Ermeni halkına destek verme konusunda yardımlarını esirgemeyen Çin halkı ve devleti güzel bir jest yaparak yardım kutularının üzerine Çince ve İngilizce böyle bir cümle yazdılar: “Dostluğumuz Ararat Dağından daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun”.

Ermenistan’ın en önemli sembollerinden biri olan Ararat(Ağrı) Dağı Ermeniler için aynı zamanda ölçülmeyen bir büyüklüğün simgesidir ve Çin’in bu mesajı Ermeni ve Çin halkları arasında dostluğunun büyüklüğünü gösteriyor.

Çin’den gelen malzemeler arasında 120 adet suni solunum cihazı, 2 oksijen istasyonu, 60.000 adet test, 60.000 tıp maskesi, 280.000 koruyucu maske, 20.000 koruyucu gözlük, 100.000 koruyucu kıyafet ve ilaçlar var.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+