​National Geographic, Orta Çağ Ermenistan`ın büyük başkenti Ani`yi kaleme aldı - Gündem
28 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Սիմ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

12 Nisan 2020 - Bu haber 6.736 kez okundu.  

​National Geographic, Orta Çağ Ermenistan`ın büyük başkenti Ani`yi kaleme aldı

​National Geographic, Orta Çağ Ermenistan`ın büyük başkenti Ani`yi kaleme aldı ​National Geographic, Orta Çağ Ermenistan`ın büyük başkenti Ani`yi kaleme aldı
National Geographic Ermenistan’ın Orta Çağ başkenti olan Ani şehri hakkındaki makalesine şu ifadelerle başladı: “Bugünkü Türkiye’deki Kars şehrinin yakınında Orta Çağ kiliselerinden oluşan terkedilmiş bir kompleks bulunuyor. Geniş yaylalarda her tarafta sekiz köşeli kaleler, yıkılmış duvarlar ve devredilmiş sütünler var.

Bu harabeler, 300’lü yıllarda Hristiyanlığı devlet dini olarak kabul eden ilk ülke olan Orta Çağ Ermenistan’ın büyük başkenti Ani’nin kalıntılarıdır. Ani şehri, 10. yüzyılda Ermenistan başkenti oldu. 100.000 kişinin evi olan Ani, kilise zenginliğinden dolayı yakında bin bir kilise şehri olarak şan kazandı.

Karadeniz ve Hazar denizi arasında bulunan Ani, stratejik pozisyonundan dolayı çekici olmakla birlikte, asırlar boyunca hep yeni saldırılara uğradı ve en nihayet terkedilmişliğe mahküm edildi..."

16. yılda Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçen Ani’nin asırlarca unutulduğunu kaydedilen makalede, Ani'nin, sadece zaman zaman bazı gezginler tarafından ziyaret edildiği vurgulandı. Örneğin 1839 yılında Britanya ordusunun kaptanı Richard Wilbraham, hayran kaldığı Ani hakkında şöyle yazdı: “Hristiyalığın kutsal izi burada her yerdedir. Kan gibi kırmızı taşlar kos koca haçlar oluşturarak yıkıcı müslüman eline karşı mücadele vermişler”.

“National Geographic”, Orta Çağda Ermenistan sınırlarının bugünkü Ermenistan’ınkinden çok daha uzaklara yetiştiğini de hatırlatarak, eski zamanlarda bu toprakların sırayla Farslar, Seleukoslar, Partlar ve Romalı’lar eine geçtiği, ancak bunlardan her birinin yıkılışından sonra burada yine Ermeni kimliğinin hakim olduğunu vurguladı.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+