​Basın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü - Gündem
29 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վարագ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

22 Nisan 2020  

​Basın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü -

​Basın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü ​Basın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü

Türkiye, RSF’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı. Raporda, Türkiye’de internet üzerinden sansürün arttığı vurgulandı. Ayrıca, Corona virüsü salgının basın özgürlüğüne tehdidi daha da artırdığı belirtildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, basın özgürlüğünün durumunu mercek altına aldığı 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni açıkladı.

Türkiye, 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı.

Geçen yıl 157’nci sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç sıra yükseliş kaydetti.

Ancak raporda, dünya genelinde hala en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu vurgulandı.

Türkiye’de internet medyasına yönelik sansürün arttığı da belirtilen raporda, RSF’nin ortak kuruluşu Bianet’in verilerine göre 2019 yılında en az 586 haberin internette sansürlendiği belirtildi.

Belarus, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Brunei ve Bangladeş ise Türkiye’nin üst sıralarında yer alırken, listede Türkiye’nin ardından 155’inci sırada Ruanda yer aldı. Ruanda’yı Özbekistan ve Kazakistan takip etti.

“Salgın basın özgürlüğüne tehdidi daha da artırıyor”

DW Türkçe’de yer alan habere göre RSF’nin listesinde basın özgürlüğü sıralamasında Norveç ise dördüncü kez yine başı çekti. Norveç’i Finlandiya ve Danimarka izledi.

Sıralamanın sonunda, 180’inci sırada ise Kuzey Kore bulunuyor.

Kuzey Kore son sırayı, geçen yılın sonuncusu Türkmenistan’dan devraldı. Listede Eritre 178 ve Çin de 177’nci sırada.

Raporda, “Diktatörlükler, otoriterler ve popülist rejimler ne pahasına olursa olsun bağımsız bilgiyi baskı altına almayı artırarak sürdürdü” değerlendirmesine yer verildi.

RSF, “bu eğilimin en kötü olduğu ülkeler” olarak da çok sayıda basın mensubunun gazetecilik yaptığı için cezaevinde olduğu Çin, Suudi Arabistan ve Mısır’ı sıraladı.

Çin’in “medya için yeni bir dünya düzeni” uygulamaya çalıştığı belirtilen raporda, Corona virüsü salgını sırasında Pekin yönetiminin uyguladığı haber kontrolünün etkilerinin tüm dünyada hissedildiği belirtildi.

“Corona virüsü pandemisi dünyadaki mevcut baskıcı eğilimleri bir büyüteç gibi bir araya topladı” diyen RSF Yönetim Kurulu sözcüsü Katja Gloger, ancak listenin salgın başlamadan önce hazırlandığına dikkat çekti.

Raporda ayrıca, salgının basın özgürlüğüne tehdidi daha da artırdığı belirtildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+