​1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”[1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Por - Gündem
20 Ekim 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

24 Nisan 2020 - Bu haber 148 kez okundu.  

​1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”[1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Por

​1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”[1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Por ​1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”[1915’ten bugüne uzanan hikayeler: “Ermeni Portreleri”]“
1915’ten Bugüne: Ermeni Portreleri”ni 2018 yılında Gazete Karınca gazetesi kitaplaştırdı.

Kitapta, 1915 Ermeni Soykırımı'nda hayatta kalmayı başarmış olan Ermenilerin Urfa’dan Buenos Aires’e veya Amasya’dan Fransa’ya uzanan yolcululuklarının hikâyesini çocuk veya torunları anlatıyor. Bu kaynağa dijital ortamda erişmeniz mümkün.

Gazete geçtiğimiz yıllarda haftalık olarak sitesinden yayınlandığı “1915’ten Bugüne” bölümünde yer alan Ermeni portrelerini 2018 yılında kitaplaştırdı.

Aurora Prize’ın “Yüz Yaşam” projesinden derleyerek türkçeleştirdiği “1915’ten Bugüne: Ermeni Portreleri” isimli kitabı, okurlar için sitesi üzerinden de erişime açmıştı.

24 Nisan Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü’nde bunu bir kez daha hatırlatmak istedi.

Kitap hakkında

Tolga Er ve Lokman Sazan’ın çevirileri, Çağdaş Kaplan ve Bekir Avcı’nın editörlüğü ile hazırlanan kitapta 1915 Ermeni Soykırımı'nda hayatta kalmayı başarmış olan Ermenilerin Urfa’dan Buenos Aires’e veya Amasya’dan Fransa’ya uzanan yolculuklarının hikâyesini çocuk veya torunları anlatıyor.

Kitapta portresi de yer alan usta yönetmen Atom Egoyan kaleme aldığı Sunuş yazısında, “Buradakiler diasporadan sesler. Ata topraklarında yetişmiş olsalar çok farklı hayatlara sahip olabilecek kişilerin sesleri buradakiler” diyor.

Egoyan, “Bildiğimiz tek bir şey var o da Ermenilerin seslerinin burada bir araya getirildiği ve bunların, şu an için bizlere gizemli ve yabancı gözüken, ancak büyükannelerimizin ve büyükbabalarımızın hepsinin konuştuğu bir dilde sunuluyor olduğu. Bu jestten ötürü çok duygulandım” diye de ekliyor.

Bu haber gazetekarinca kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazetekarinca) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+