​Boris Johnson’un Türk atası Ermeni Soykırımını dile getirdiği için öldürülmüştü - Gündem
01 Aralık 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Տրե / Օր : Արեգ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

30 Nisan 2020  

​Boris Johnson’un Türk atası Ermeni Soykırımını dile getirdiği için öldürülmüştü -

​Boris Johnson’un Türk atası Ermeni Soykırımını dile getirdiği için öldürülmüştü ​Boris Johnson’un Türk atası Ermeni Soykırımını dile getirdiği için öldürülmüştü

Ali Kemal 20. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğunda ünlü gazateciydi ve bir milliyetçi bir Türk tarafından öldürülmüştü.

Büyük Britanya Başbakanı Boris Johnson asla Türk kökenli olduğunu gizlemedi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ona yazdığı mektuplarda bu hususu devamlı vurguluyor.

Fakat çok az kişi Johson’un atasının gerçek hikayesini biliyor. Türk gazeteci Uzay Bulut Sputnik Armenia haber ajansının aktardığı bilgilere göre İngilizce yayınlanan The Algemeiner gazetesine Büyük Britanya Başbakanı Johnson’un Türk atası hakkında konuştu.

Ali Kemal iktidara karşı çok sert eleştirilerle biliniyordu ve tutukalnmaktan kaçınmak için 1909 yılında Büyük Britanya’ya kaçtı.

Orada Ali Kemal İngiliz Brun Winifred ile evleniyor. O evlilikten oğlu Osman Kemal Winifred-Johnson dünyaya geliyor. O da Büyük Britanya Başbakanı Boris Johnson’un dedesidir.

1919 yılında Ali Kemal vatanına geri dönüp Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele etmeye başlıyor. Bu bağlamda Ali Kemal 1915 Soykırımı sırasında Ermeni ve diğer Hristiyan halklarının katliamından sorumlu olan Türk yöneticilerin cezalandırılmalarını talep ediyor.

1922 yılında Türk milliyetçisi olan Nuredin İbrahim Paşa onun bu tutumundan dolayı Ali Kemal’i öldürdü.

Türkiye Meclisinin Ermeni Milletvekili Garo Paylan 2019 yılında Ali Kemal anısına Twitter üzerinden paylaşımda bulunarak onun vicdanlı bir insan olduğunu ve Ermeni Soykırımı gibi ciddi bir suçu hakkında konuştuğunu ifade etti. Paylan’a göre bu yüzden onu linç ettiler ve katiller de cezasız kaldı.

The Algemeiner gazetesi makalede Türkiye Hükümetinin günümüzde de Ermeni Soykırımını inkar ettiğini ve Ali Kemal suikastıyla ilgili susmayı tercih ettiğini vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+