​Ermeni Soykırımı`nın tanınması, Ermenistan`ın gündeminndeki en önemli konulardan biri - Gündem
29 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վարագ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

06 Mayıs 2020  

​Ermeni Soykırımı`nın tanınması, Ermenistan`ın gündeminndeki en önemli konulardan biri

​Ermeni Soykırımı`nın tanınması, Ermenistan`ın gündeminndeki en önemli konulardan biri ​Ermeni Soykırımı`nın tanınması, Ermenistan`ın gündeminndeki en önemli konulardan biri
Ermenistan Milli Meclisi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Zohrap Mnatsakanyan, Ermeni Soykırımı’nın uluslararası tanınmasının ve kınanmasının, Ermenistan’ın en önemli gündem konularından biri olduğunu dile getirdi.

Mnatsakanyan, “Geçen yıl Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve kurbanlarının anılması yönünde birtakım uluslararası adımlar düzenlendi. Fransa, 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı’nın ulusal anma günü ilan etti. İtalya ve Portekiz Parlamentolarında da kınama ve tanıma girişimleri başlatıldı. ABD Temsilciler Meclisi, 30 Ekim’de Ermeni Soykırımı konusuna ABD tutumunu gösteren bir karar kabul etti, 12 Aralık’ta ise ABD Senatosu, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan kararı oybirliğiyle kabul etti. 13 Şubat tarihinde Suriye Parlamentosu da, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan bir karar kabul etti” ifadelerini kullandı.

Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve kınanmasının, çoktan beri umumi insani anlam kazandığını vurgulayan bakan bu tanınmanın, soykırımların önlenmesine yönelik en etkin adımlardan biri olduğuna dikkat çekti. Bakan, bu açıdan son dönemde bölgede ve tüm dünyada Ermeni Soykırımı konusuna yoğunlaşmanın, sadece Ermeni halkı ile dostluk ilişkilerinden kaynaklanmadığını, ayrıca yeni felaketlerin önlenmesini de hedeflediğini vurguladı.

Mnatsakanyan, bu açıdan Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının bölgede güvenlik tehditleri önleyen bir güç olarak algılandığına da dikkat çekti.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+