​Garo Paylan`dan üç dinin temsilciliklerini karalayan haberle ilgili soru önergesi - Gündem
05 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ահրանք / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

14 Mayıs 2020  

​Garo Paylan`dan üç dinin temsilciliklerini karalayan haberle ilgili soru önergesi -

​Garo Paylan`dan üç dinin temsilciliklerini karalayan haberle ilgili soru önergesi ​Garo Paylan`dan üç dinin temsilciliklerini karalayan haberle ilgili soru önergesi

HDP Diyarbakır Ermeni milletvekili Garo Paylan 'Gerçek Hayat' dergisinde çıkan ve Yahudi, Rum ve Ermeni toplumlarının dini temsilciliklerini FETÖ'nün organı olarak gösteren haberle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi yöneltti.

Paylan'ın soru önergesi şöyle:

Bu bağlamda,

1. “Saray’ın medyası” olarak bilinen, Albayrak Medya Grubu’na ait Gerçek Hayat Dergisi’nin “FETÖ Özel Sayısı”nda, ülkemizdeki azınlıklar nefret söylemleriyle bilginiz dahilinde mi hedef gösterilmiştir?

2. Cumhurbaşkanı ve iktidara bağlı medyanın sıklıkla başvurdukları nefret söylemlerinin; Hrant Dink, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi gibi nefret suçlarına tekrar yol açabileceğini hiç mi düşünmüyorsunuz?

3. Derginin, azınlık toplumlarını katılmakla suçladığı “Gülen Cemaati” faaliyetlerine, iktidarın bütün üyeleri katılmamış mıydı?

4. Gülen, Erdoğan’la yürürken iktidarınızca ’Muhterem Hocaefendi' diye anılırken, bugün “Ermeni” diye anılması ırkçılık ve ahlaksızlık değil midir?"

“Saray’ın medyası” olarak bilinen, Albayrak Medya Grubu’na ait Gerçek Hayat Dergisi’nin “FETÖ Özel Sayısı”nda, Türkiye'deki azınlıklar nefret söylemleriyle hedef gösterilmiştir.

Dergi, mesnetsiz iddialarla; Türkiye Ermenileri 82. Patriği müteveffa Şınorhk Kalusdyan, Ortodoks Patriği Sn. Bartolomeos, Hahambaşı Sn. İshak Haleva gibi bazı ruhani liderleri “FETÖ’nün Ayakları” olarak nitelemiştir.

Dergide; Fetullah Gülen’in babası Ramiz’in Ermeni, annesinin Yahudi olduğunu iddia edilerek, “faaliyetlerinin bastırılan genetik yönünün tezahürleri” olarak gösterilerek, “Ermeni Gülen’den Ermeni Patriği’ne mektup” gibi nefret söylemleri kullanılmıştır.

Azınlık kimliklerini ötekileştiren ve hedef gösteren dergi, Türkiyeli Ermeniler, Rumlar ve Yahudilerde endişe ve tepki yaratmıştır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+