​Türkiye kendisi ve insanlık değerleri arasındaki uçurumu derinleştiriyor - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

28 Mayıs 2020  

​Türkiye kendisi ve insanlık değerleri arasındaki uçurumu derinleştiriyor -

​Türkiye kendisi ve insanlık değerleri arasındaki uçurumu derinleştiriyor ​Türkiye kendisi ve insanlık değerleri arasındaki uçurumu derinleştiriyor

Ermenistan Prag Büyükelçisi Aşot Hovakimyan Çek Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından Ermeni Soykırımıyla ilgili tasarının kabul edilmesi ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamasına değinerek yorumlarda bulundu.

Bunun Ermeni Soykırımı'nın uluslararası tanınma sürecine Türkiye’nin ne ilk ne de son resmi açıklamasını olduğunu ifade en Hovakimyan bir kez daha Türkiye’nin adaleti inkar etme yolunda ilerlediğini vurguladı. Her ne kadar da Türkiye Hükümeti gerçekleri inkar etse Ermenistan Büyükelçisine göre gerçek kendi yolunu açıyor.

Aşot Hovakimyan Prag’ın meşhur Karl Köprüsü üzerinde bulunan ve 1714 yılında heykeltraş Ferdinand Maxmilian Brokoff’un yaptığı hetkeliyle ilgili hikaye de anlattı. Bu heykelde yer alan şövalyeler orta çağda Osmanlıların eline esir düşen Hristiyanları kurtarıyordu. Şövalyelerin heykellerinn altında elinde yatağan olan bir Türk’ün heykeli de yer alıyor. Kendisi hapiste eziyetlere maruz kalan Hristiyanların bekçisi oluyor.

Bu Türk heykeli Prag’da birçok hikayelere ve efsaneler konu oldu. Turistlere gece geç saatlerinde bu heykelin yanından geçmemeleri tavsiye ediyorlar. Ebeveynler çocuklara bu heykelle korkutuyor ve eğer uyumazlarsa 'Türk gelir onları götürür' diye tehdit ediyorlar.

Büyükelçimiz Aşot Hovakimyan yaptığı yorumda “Maalesef 300 yıl sonra da değişen bir şey yok ve Türkiye günümüzde de tehdit diliyle konuşmaya devam ediyor” sözleri dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+