Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ilk Ermeni müzesi açıldı - Gündem
26 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

06 Haziran 2020  

Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ilk Ermeni müzesi açıldı -

Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ilk Ermeni müzesi açıldı Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ilk Ermeni müzesi açıldı

Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ilk Ermeni müzesi açıldı (foto)]Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Türkiye’nin ayakta kalan son Ermeni köyü olan Vakıflı’da, ilk Ermeni müzesi kuruldu. Müzede, Ermeni kültürünün yanı sıra farklı kültürler de tanıtılıyor.

Musadağ Müzesi'nin kurulması için uzun süredir çalıştıklarını belirten Vakıflı Köyü Ermeni Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Cem Çapar, "Bu müze sadece Ermeni kültüründen değil, Anadolu’da kardeşçe yaşayan tüm halkların kültüründen izler taşıyor" dedi.

Musa Dağı eteklerindeki Hıdırbey Vadisi’nin doğal devamı niteliğinde, Akdeniz’i tepeden seyreden ve Yayladağı-Suriye sınırına 30 kilometre uzaklıkta bulunan Vakıflı köyü, özellikle kültürel özelliklerini hala bünyesinde barındırması ve yaşatmasıyla tanınıyor.

Çapar, birçok ülkenin bu tür değerlere ulaşmak adına yoğun çalışmalar yaptığını söyledi.

Cem Çapar uzun süredir eşi Gazeteci Lora Çapar ile birlikte kültür müzesi projesini tamamlamak için çalıştıklarını belirtti.

Tamamı köy halkından gelen eşyalarla kurulan müzeyi; Vakıflı köyünün dilini, dinini, yemeklerini kısacası bu kültürü anlatan bir kısa filme benzettiğini belirten Çapar, "Bunun için köy halkına özel bir teşekkür gerekir. Neyse ki şimdi sona geldik. Corona virüs salgınından dolayı açılış yapmadık. Normalleşme sürecine girdiğimiz için artık müzemizi ziyaretçilere açmış bulunuyoruz. İleride de resmi açılışımızı yapacağız” diye konuştu.

"Yazının bulunduğu, paranın icat edildiği, ilk ibadethanelerin kurulduğu topraklarda yaşıyoruz. Gücümüzü tarihe dayandırırsak daha da güçleniriz. Bu müze de sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biridir".

Musa Dağı Ermeni Müzesi'nde yöresel kıyafetler, tarihi eşyalar, takılar sergileniyor ve ekranlardan geleneklere ait görüntüler yayınlanıyor.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+