​BM İnsan Hakları Konseyi, Ermenistan`ın önerdiği Soykırımların önleme kararını kabul etti - Gündem
25 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Արփող

Gündem :

24 Haziran 2020  

​BM İnsan Hakları Konseyi, Ermenistan`ın önerdiği Soykırımların önleme kararını kabul etti -

​BM İnsan Hakları Konseyi, Ermenistan`ın önerdiği Soykırımların önleme kararını kabul etti ​BM İnsan Hakları Konseyi, Ermenistan`ın önerdiği Soykırımların önleme kararını kabul etti

22 Haziran’da BM İnsan Hakları Konseyi’nin 43. oturumunda Ermenistan’ın önerdiği “Soykırımların Önleme Kararı” (Resolution on prevention of genocide) kabul edildi.

2020 yılında Ermenistan’ın sunduğu yenilenmiş karar metninde, özellikle temel insan haklarının ve özgürlüklerinin yaygın olarak ihlal edildiği, etnik, ırk, ulusal veya dini azınlıkların hedef alındığı ülkelerde soykırım tehlikesinin büyük olduğu vurgulandı.

Bu kapsamda soykırımların ön belirtisi olarak, anılan grupların siyaset adamları tarafından hedef gösterilmesi ve onların gerçek imajının çarpıtılmasına dikkat çekildi, etnik, dini ve ulusal azınlıkların kültürel ve dini mirasının ve tarihi eserlerinin korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Soykırımların önlenmesinin temel unsurlarından birinin de geçmişte yaşanan soykırımlar tarihinin öğretilmesi ve soykırım kurbanlarının anısına saygı gösterilmesi olduğunu kaydeden kararda, geçmişte yaşanan soykırımlar hakkındaki tanıklıkların ve arşiv bilgilerinin korunmasının önemine de dikkat çekildi.

Soykırım önleme kararına şu anda 60 ülke katıldı. İlerideki iki hafta boyunca karar katılım için açık olacak.

Hatırlanacağı üzere, BM Genel Kurulu, 2015 yılında Ermenistan’ın önerisiyle 9 Aralık tarihini Soykırım kurbanlarının anma ve bu suçu önleme günü olarak kabul etmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+