​Avrupa Birliği, Türkiye’yi Ayasofya kararını acilen gözden geçirip tersine çevirmeye çağırdı - Gündem
10 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Մուրց / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

14 Temmuz 2020  

​Avrupa Birliği, Türkiye’yi Ayasofya kararını acilen gözden geçirip tersine çevirmeye çağırdı

​Avrupa Birliği, Türkiye’yi Ayasofya kararını acilen gözden geçirip tersine çevirmeye çağırdı ​Avrupa Birliği, Türkiye’yi Ayasofya kararını acilen gözden geçirip tersine çevirmeye çağırdı
AB dışişleri bakanları, daha önce Doğu Akdeniz ve Libya gerilimi nedeniyle Fransa’nın talep ettiği Türkiye hakkındaki özel toplantıyı düzenledi. Toplantı gündemine, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali de eklendi.

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin kararı acilen gözden geçirip tersine çevirmesine yönelik çağrı yaparak, “AB Konseyi, Türkiye’nin bu kadar simgesel bir anıtı yeniden camiye dönüştürme kararını kınamaktadır. Bu karar kaçınılmaz olarak güvensizliği körükleyecek, dini topluluklar arasında yeniden bölünmeyi teşvik edecek ve bizim diyalog ve işbirliği çabalarımıza zarar verecek” ifadelerini kullandı.

AB Yüksek Temsilcisi, birliğin dışişleri bakanlarının, "Türkiye’nin kararı acilen gözden geçirmesi ve tersine çevirmesi için çağrı yapma fikrini desteklediklerini" duyurdu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerini yasa dışı olarak nitelendiren AB, Türkiye’yi Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu delerek Libya’ya silah göndermekle de suçluyor.

Almanya Hrıstiyan Demokrat Birlik’in dış ilişkiler uzmanı Norbert Röttgen, Türkiye ve AB arasında demokrasi ve hukuk devleti değerleriyle ilgili bir bağın artık kalmadığını belirterek ancak tarafların karşılıklı stratejik çıkarları olduğunu vurguladı.



Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+