​Ermeni komutan: Türk devletininki Azerbaycan sevgisi değil, Ermeni düşmanlığı - Gündem
27 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

06 Ağustos 2020  

​Ermeni komutan: Türk devletininki Azerbaycan sevgisi değil, Ermeni düşmanlığı -

​Ermeni komutan: Türk devletininki Azerbaycan sevgisi değil, Ermeni düşmanlığı ​Ermeni komutan: Türk devletininki Azerbaycan sevgisi değil, Ermeni düşmanlığı

İşgalci Türk devletinin Azerbaycan sevgisi nedeniyle değil Ermeni halkına olan düşmanlığı nedeniyle Azerbaycan’ın yanında yer aldığını söyleyen Ermeni QSD Komutanı Manuel Demir, Türk devletinin gasp ettiği haklarını geri almak için mücadele ettiğini belirtti.

Ermenistan ve Azerbaycan sınırındaki çatışmalar 12 Temmuz’dan bu yana devam ediyor. İki ülke sınırında bulunan bölgenin kontrolü, aralarında anlaşmazlık çıkmasına neden oldu.

Türk devleti iki ülke arasındaki gerilimi arttırmak için Suriye’de bulunan bazı çetelerini, Ermenistan’a karşı savaşmak üzere Azerbaycan’a sevk etmeye hazırlanıyor. Ermeni soykırımı gibi kara bir lekeyi alnında taşıyan osmanlının mirasçısı Türk devletinin bu adımı, 1915’te gerçekleştirdiği soykırımı tekrarlamak olarak değerlendiriliyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim bölgesinde bulunan ve bölgenin işgalcilere karşı savunulmasında yer alan Ermeniler de bölgenin diğer halkları gibi kendi özerk güçlerini oluşturdu.

QSD’nin bünyesinde Ermenilerin oluşturduğu Şehit Nubar Ozanyan Taburu Komutanı Manuel Demir, Türk devletinin Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ın yanında yer almasının amaçlarına ilişkin ANHA’ya konuştu.

‘TARİHİ DÜŞMANLIK’

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığın perde gerisinde Türk devletinin bulunduğuna işaret eden Manuel Demir, “Türk devleti, Osmanlının 1915’te Ermenilere yönelik gerçekleştirdiği katliam ve soykrımı devam ettirmek amacıyla Azerbaycan’a destek veriyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de Ermeni halkı başta olmak üzere bölge halklarını soykırımdan geçirmek istiyor. Bölge halkıyla savaşmak ve Ermeni halkını katletmek için Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine müdahale etti” ifadelerini kullandı.

‘AZERBAYCAN SEVGİSİ DEĞİL ERMENİ DÜŞMANLIĞI’

Türk devletinin Azerbaycanlıları sevdiği için değil, Ermenilere ve Ermenistan’a karşı düşmanlığı nedeniyle Azerbaycan’ın yanında yer aldığının altını çizen Demir, “Türk devletinin öncelikli amacı 1915’te yaşananları bir daha yaşatmaktır. Erdoğan’ın konuşmasında Ermenilere ‘Safevilerin kalıntıları’ demesi bunun kanıtıdır. Türk devleti, müdahaleleri ve politikalarıyla, Osmanlı dönemine geri dönmek istediğini açıkça ortaya koyuyor ” şeklinde konuştu.

KATLİAMLARLA DOLU BİR TARİH

Demir, “Türk Cumhurbaşkanı açıklamasında, Osmanlı devletinin gerçekleştirdiği katliamdan kurtulan Ermeni ailelerin öldürülmesi gerekir" söylemini hatırlatarak, "Katliam gerçekleştiren Türk devleti kadın, çocuk, yaşlı dinlemiyor. Milyonlarca kişiyi göçe maruz bırakıyor. Bizler bu açıklamalar karşısında şaşırmıyoruz. Çünkü Türk devletinin tarihi katliamlarla doludur” ifadelerini kullandı.

‘OSMANLI HARİTASINI YENİDEN ÇİZMEK İSTİYOR’

Türk devletinin Osmanlıyı yeniden canlandırmayı amaçladığını, bu nedenle Suriye, Libya gibi ülkelere müdahale ettiğini kaydeden Demir, “Türk devleti Osmanlı haritasını yeniden çizmek için Libya'ya, Suriye'ye ve diğer ülkelere saldırıyor” dedi.

‘GASP EDİLEN HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Ermeni halkının barış yanlısı bir halk olduğunu, kendini savunmak için silahlandığını dile getiren Demir, “Türk devleti tarafından gasp edilen haklarımız geri almak için mücadele ediyoruz. Yalnızca Ermeni halkını değil Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm halkları savunmak için mücadele ediyoruz. Bizler varız ve sayımız artmaya devam ediyor” diye konuştu.

Bu haber hawarnews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (hawarnews) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+