Patriklik Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı - Gündem
26 Ekim 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Սահմի / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

13 Ağustos 2020  

Patriklik Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı -

Patriklik Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı Patriklik Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı

Yenileme ve düzenleme çalışmaları sona eren Patriklik Kilisesi, 12 Ağustos 2020, Çarşamba, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin eliyle yeniden ibadete açıldı. Törende Başepiskopos Aram Ateşyan, Patriklik Kalem Müdürü Başrahip Tatul Anuşyan, Kilise Din Görevlisi Rahip Şınorhk Donikyan, Rahip Harutyun Damadyan, Patriklik Din Görevlileri ve diyakosları hazır bulundular. Koronavirüs nedeniyle törene yalnızca kilise vakıf yönetim kurulu üyeleri ve HAYCAR temsilcileri katıldılar.

Patrik Hazretleri, saat 15.30’da, çan sesleri eşliğinde, din adamları ve yöneticiler tarafından kilise kapısında karşılandı. Sonrasında ise kiliseyi yeniden ibadete açma töreni başladı. Çan sesleri eşliğinde, “Zoğormutyan koızturın pats mez der” (Ey Rab! İnayet kapılarını bizlere aç) ilahisi söylendi ve din adamları kiliseye girdiler. Okunan dualar ve Surp Müron ile kilisenin sunakları ve vaftiz havuzu kutsandı. Aynı zamanda, Erol Sarafyan eliyle yenilenen Ana Sunak Tablosu da kutsandı.

Kutsama Töreni sonunda, Patrik Hazretleri vaaz etti ve kilisenin yeniden ibadete açılması vesilesiyle memnuniyetini belirti. İstanbul’da Meryemana’ya adanmış birçok kilise bulunduğunu hatırlatarak, Patriklik Katedrali’nin de, Meryemana’ya adandığını hatırlattı. Bu kilisenin aynı zamanda Patriklik Katedrali olması özelliği, yeniden ibadete açılış coşkusunu daha da artırmaktaydı. Patrik Hazretleri HAYCAR temsilcilerini, Mimar Kevork Özkaragöz’ün şahsında kutladı ve kilisenin onların çalışması sonrasında orijinal berrak rengine kavuştuğunu sözlerine ekledi. Bu vesileyle kilise vakıf yönetim kurulunu ve kilise din görevlisini de kutlayan Patrik Hazretleri, yenilenen kilisenin inananlar için bereket kaynağına dönüşmesini diledi.

Patrik Hazretleri’nin vaazı sonrasında ikindi duaları okundu. Kiliseyi yeniden ibadete açma töreni, Rab’bin Duası ile son buldu ve sonrasında kilise salonunda sevgi sofrası verildi.Bu haber turkiyeermenileripatrikligi.org kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (turkiyeermenileripatrikligi.org) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(turkiyeermenileripatrikligi.org). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
Online Ziyaretçi : 56 ¦ Üye : 0 ¦ Robot : 3 ¦ Bugün Tekil : 4.793 ¦ Çoğul 4.793 ¦ Toplam Tekil : 444.825 ¦ Çoğul : 445.180 ¦ Üye Sayımız : 0 ¦ Ip : 3.236.232.99
+