Dersim’in Ergen köyünde bulunan 1300 yıllık Ermeni kilisesi restore edilmeyi bekliyor - Gündem
19 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

17 Ağustos 2020  

Dersim’in Ergen köyünde bulunan 1300 yıllık Ermeni kilisesi restore edilmeyi bekliyor -

Dersim’in Ergen köyünde bulunan 1300 yıllık Ermeni kilisesi restore edilmeyi bekliyor Dersim’in Ergen köyünde bulunan 1300 yıllık Ermeni kilisesi restore edilmeyi bekliyor

Dersim’in şimdiki adı Geçimli olan Ergen köyünde bulunan 1300 yıllık kilise yıkılmış durumda.

Ermenilerin inşa ettiği bu kilisede restorasyon çalışmaları yapılmadığı için büyük bir kısmı yıkılmış durumda. Kilise, defineciler tarafından harabeye dönüştürüldü.

Kilise, bölgede yıllarca süren çatışmalar nedeniyle kayıt altına alınmamış ve restore edilmemiş. Kilisede bugün hala Ermenice yazıtlar bulunmaktadır.

Ergen köyü sakinleri, yerli ve yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği kilisenin turizmin gelişmesini teşvik etmek için restore edilmesini bekliyor.

Kilise ziyaretçilerinden Güler Emektar, “Sanki köklerimi yeniden keşfetmişim gibi bu yere ait olduğumu hissediyorum. Çok etkileyici ve aynı zamanda acı verici. Dersim’in ve tüm Batı Ermenistan’ın ne kadar zengin olduğunu gösteren izler bunlar. Bu kiliseyle ilgilenmelerini diliyorum. Bildiğim kadarıyla burası Ortaçağda Ermeniler için bir kültür merkeziydi. Burada birçok ünlü yazılı eser yaratılmış. Bunu bir kültür ve medeniyet kaybı olarak görüyorum” dedi.

Bu haber westernarmeniatv kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (westernarmeniatv) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+