Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap - Gündem
26 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

02 Eylül 2020 - Bu haber 2.804 kez okundu.  

Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap

Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap
The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanındı2020/01/16 • 0 CommentsYazar Kate Leahy, fotoğrafçı John Lee ve şef aşçı Ara Zada’nın hazırladığı “Lavaş. 1000 yemek çeşitleri oluşturan ekmek, Ermenistan’dan salatalar, ragu ve farklı yemek tarifleri” adlı aşçılık kitabı The National Post yayıncılığı tarafından haftanın en iyi kitabı olarak tanındı.

Bu kitapta Ermenistan ve Artsakh (Karabağ) mutfakları tanıtılıyor. Mezelerden ana yemeklere ve tatlılara kadar bütün yiyeceklere dikkat edilmiş ve özellikle UNESCO’nun maddi olmayan kültürel miras listesine dahil olan Ermeni lavaş ekmeğine özel yer verilmiştir.

Ermeni Soykırımı’ndan önce lavaş ekmeğinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni köylerinde ve Batı Ermenistan’da yaygın olduğu ifade edilmiştir yazıda.

Kitapta yer alan bilgilere göre Sovyetler Birliği döneminde her ne kadar da Ermenilere Rus ekmeği kullanmaya mecbur kılınmışsa yine de Ermeniler lavaş ekmeğinden vazgeçmemişler.

Lavaş ekmeği 26 Kasım 2014 tarihinde UNESCO’nun kararıyla Ermenistan adına maddi olmayan kültürel miras listesine dahil edildi
Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+