Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

02 Eylül 2020  

Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap -

Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap Ermeni lavaş ekmeği hakkında kitap

The National Post tarafından haftanın aşçılık kitabı olarak tanındı2020/01/16 • 0 CommentsYazar Kate Leahy, fotoğrafçı John Lee ve şef aşçı Ara Zada’nın hazırladığı “Lavaş. 1000 yemek çeşitleri oluşturan ekmek, Ermenistan’dan salatalar, ragu ve farklı yemek tarifleri” adlı aşçılık kitabı The National Post yayıncılığı tarafından haftanın en iyi kitabı olarak tanındı.

Bu kitapta Ermenistan ve Artsakh (Karabağ) mutfakları tanıtılıyor. Mezelerden ana yemeklere ve tatlılara kadar bütün yiyeceklere dikkat edilmiş ve özellikle UNESCO’nun maddi olmayan kültürel miras listesine dahil olan Ermeni lavaş ekmeğine özel yer verilmiştir.

Ermeni Soykırımı’ndan önce lavaş ekmeğinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni köylerinde ve Batı Ermenistan’da yaygın olduğu ifade edilmiştir yazıda.

Kitapta yer alan bilgilere göre Sovyetler Birliği döneminde her ne kadar da Ermenilere Rus ekmeği kullanmaya mecbur kılınmışsa yine de Ermeniler lavaş ekmeğinden vazgeçmemişler.

Lavaş ekmeği 26 Kasım 2014 tarihinde UNESCO’nun kararıyla Ermenistan adına maddi olmayan kültürel miras listesine dahil edildi


Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+