Hrant Dink Vakfı`na tehdit davasına start verildi - Gündem
23 Temmuz 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

12 Eylül 2020  

Hrant Dink Vakfı`na tehdit davasına start verildi -

Hrant Dink Vakfı`na tehdit davasına start verildi Hrant Dink Vakfı`na tehdit davasına start verildi

Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı avukatının e posta yoluyla tehdit edilmesine ilişkin dava 11 Eylül Cuma günü başlayacak. Dava Çağlayan Adliyesi’nde 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14.30’da görülecek.

Hatırlanacağı üzere 27, 28 ve 30 Mayıs tarihlerinde Hrant Dink Vakfı’na e posta yoluyla iki ayrı kişiden tehdit gelmiş, Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı avukatı ölümle tehdit edilmişti. Her iki postayı gönderen kişiler olayın ardından yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, yakalanan kişiler Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan hakkında "tehdit" suçundan iddianame hazırlandı.

Tutuklu şüpheli Hüseyin Ateş'in 27-28 Mayıs'ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik gönderdiği 2 e-posta ile Instagram paylaşımına yaptığı yorumda tehdit mesajlarının yer aldığı belirtilen iddianamede, diğer tutuklu şüpheli Ersin Başkan'ın da 30 Mayıs'ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik e-posta yoluyla tehdit mesajları gönderdiği ifade edildi.

İddianamede, şüpheli Hüseyin Ateş hakkında 3 kere olmak üzere zincirleme halinde "tehdit" suçundan 7 yıl 6 aydan 26 yıl 3 aya kadar, diğer şüpheli Ersin Başkan hakkında da yine zincirleme halinde "tehdit" suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi.

Ersin Başkan hakkında ayrıca sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı'na, Ermeniler'e ve MİT Başkanı Hakan Fidan'a yönelik hakaret içeren paylaşımları nedeniyle de soruşturma yapıldı. Savcılık, şüpheli Başkan hakkında üç ayrı suçtan 8 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+