​KGAÖ: Ermenistan’ın bütünlüğü tehlikeye girerse müdahale ederiz[ - Gündem
28 Ocak 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Այգ

Gündem :

09 Ekim 2020  

​KGAÖ: Ermenistan’ın bütünlüğü tehlikeye girerse müdahale ederiz[ -

​KGAÖ: Ermenistan’ın bütünlüğü tehlikeye girerse müdahale ederiz[ ​KGAÖ: Ermenistan’ın bütünlüğü tehlikeye girerse müdahale ederiz

Azerbaycan'ın Ermenistan'a ve Artsakh'a karşı gerçekleştirdiği savaşın Ermenistan'ın egemenliğini tehdit etmesi halinde Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) üyesi ülkelerin Rusya'nın liderliğinde bölgedeki olaylara müdahil olabileceği duyuruldu.

CSTO Genel Sekreteri Stanislav Zas'ın açıklamalarına dayandırılan haberde, örgütün Türkiye ve diğer ülkelerin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalara yönelik barışçıl olmayan hareketlerinin hoş karşılanmadığı kaydedildi.

Ekim 2002 tarihinde Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan tarafından kurulan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü, bir üye devlete yapılan saldırının tüm üye devletlere yapılmış bir saldırı olarak değerlendirileceği prensibiyle hareket eden bir askeri ittifak.

Ukrayna doğumlu Belarus'lu bir asker ve politikacı olan Stanislav Zas yıl başından bu yana örgütün genel sekreteri olarak görev yapıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, dün yaptığı bir açıklamada Rusya'nın CSTO'nun yükümlülükleri kapsamında Ermenistan'ı savunabileceğini, ancak 'bu yükümlülüklerin Dağlık Karabağ'ı kapsamadığını' belirtmişti.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+