Joe Biden: ABD, Ankara`nı başını okşamayı bırakarak acil adımlar atmalı - Gündem
06 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Մադեղ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

14 Ekim 2020  

Joe Biden: ABD, Ankara`nı başını okşamayı bırakarak acil adımlar atmalı -

Joe Biden: ABD, Ankara`nı başını okşamayı bırakarak acil adımlar atmalı Joe Biden: ABD, Ankara`nı başını okşamayı bırakarak acil adımlar atmalı

ABD Devlet Başkanı adayı Joe Biden, Dağlık Karabağ çatışması konusunda bir açıklama yayınladı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ben, Dağlık Karabağ’da 10 Ekim’de ilan edilen ateşkesn ihlallerinden ve çatışmaların yeniden başlamasından dolayı gerçekten endişeliyim. İHA’lar, bombaatarlar ve uzak menzilli topçular, temas hattının her iki tarafında yüzlerce can kayıplarına yol açıyor ve binlerce sivil vatandaşları yerlerinden ediyor.

Bu son gerginlik sırasında Trump yönetimi, genelde çok pasif ve katkısızdı. 27 Eylül’de savaş operasyonlarının başlamasından beri ne Devlet Başkanı Trump, ne de Dışişleri Bakanı Pompeo, bölgedeki gerginliğe bakmaksızın Ermenistan ile Azerabycan liderlerini hiçbir kez aramadı.

Halbuki ABD, diplomasiyi Moskova’ya bırakmak yerine en yüksek seviyede azami derecede müdahale ederek, Avrupalı meslektaşlarımızla birlikte durumun deeskalasyonunu ve tarafların tekrar müzakere masasına dönmesini sağlamalıydı.

Trump yönetimi, ihtilafı savaş yoluyla çözmeye çalışan Azerbaycan’a, onun bu çabalarını tahammül etmeyeceğini bildirmelidir.”

Ateşkesin sağlanmasından hemen sonra kalıcı bir çözüm bulmak için müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayan Biden, “ABD, Ankara’nın başını okşamayı nihayet bırakmalı ve Türkiye ile İran’ı, bu ihtilaftan uzak durmaları konusunda uyarmalıdır. Türkiye tarafından Azerbaycan’a silah sevkiyatı ve ihtilafı savaş yoluyla çözme çabalarını teşvik eden açıklamalar, sorumsuzluk ifadesidir. Diplomasi yoluyla bir çözümün bulunması kolay olmayacak ancak Trump yönetimi en azından denemelidir. Ve bunu, daha fazla can kayıpları yaşanmadan, çatışmalar daha da genişlemeden, hemen yapmalıdır” ifadelerini kullandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+