WSJ: Тürkiye’nin aracılığıyla yüzlerce paralı asker Karabağ bölgesinde Azerbayc - Gündem
11 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Երեզկան / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

15 Ekim 2020  

WSJ: Тürkiye’nin aracılığıyla yüzlerce paralı asker Karabağ bölgesinde Azerbayc -

WSJ: Тürkiye’nin aracılığıyla yüzlerce paralı asker Karabağ bölgesinde Azerbayc WSJ: Тürkiye’nin aracılığıyla yüzlerce paralı asker Karabağ bölgesinde Azerbaycan ordusuna katılıyor

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan makalede Türkiye’nin aracılığıyla Türk yanlısı yüzlerce Suriyeli teröristlerin Dağlık Karabağ bölgesine getirilip Azerbaycan ordusuna katılarak Ermeni Savunma Ordusuna karşı savaştıklarını ifade etti.

ABD merkezli gazeteye göre Türkiye bu paralı askerlerin sayesinde bölgede kendi etkisini büyütmeye çalışıyor.

Suriyeli paralı askerlerden biri The Wall Street Journal gazetesinin temsilcisiyle sohbet sırasında Eylül ayının yarılarından itibaren yüz kişilik gruplarla Suriyeli militanların Azerbaycan’a götürüldüğünü anlattı. Başka bir paralı askerin anlattığına göre ise artık yüzlerce militan kayıp, önlarca kişi de korkunç çatışmalardan dolayı geri dönmüş.

Azerbaycan’a gidecek olan paralı askerler önce Türkiye’ye geçiyorlar ve oradan özel charter uçuşuyla Azerbaycan’a ulaşıyorlar.

Artık Azerbaycan’da bulunan ve Dağlık Karabağ’a karşı savaşan militanların büyük bir kısmı bu ‘cehennemden’ kaçmak istiyor, çünkü onların kayıpları giderek çoğalıyor. Artık 200 paralı asker geri dönme arzusunu dile getirmiş.

Daha 27 Eylül tarihinde Azerbaycan tarаfından Karabağ’a karşı başlattığı büyük kapsamlı savaştan önce Ermenistan Türkiye’nin Azerbaycan’a terörist gönderdiğine dair bilgiler paylaşmıştı. Türkiye ve Azerbaycan ısrarla bu gerçeği birçok delil ve kanıtlara rağmen inkar etmeye devam ediyorlar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+