​Bellingcat uzmanları, Azerbaycan askerlerinin Ermeni tutukluları öldürdüğünü doğruladı - Gündem
18 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Մասիս / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

17 Ekim 2020  

​Bellingcat uzmanları, Azerbaycan askerlerinin Ermeni tutukluları öldürdüğünü doğruladı -

​Bellingcat uzmanları, Azerbaycan askerlerinin Ermeni tutukluları öldürdüğünü doğruladı ​Bellingcat uzmanları, Azerbaycan askerlerinin Ermeni tutukluları öldürdüğünü doğruladı

Ingiliz platformu Bellingcat, Ermeni savaş esirlerinin Azerbaycan askerleri tarafından öldürülmesi üzerine geniş çaplı bir makale yayınladı.

Askeri araştırmacı Nick Waters, Bellingcat araştırma ekibiyle işbirliği içinde, Azerbaycan Telegram kanallarında paylaşılan ve daha sonra kaldırılan iki videoyu ayrıntılı olarak inceledi.

Araştırmacı, ilk videoda Azerbaycan askerlerinin görünüşe göre iki Ermeniyi ele geçirdiğini, ikinci videodaki kurbanların ise aynı kişiler olduğunu ortaya çıkardı.

Makale, ilk videonun ilk olarak Azerbaycan Telegram kanallarında yayınlandığını ve burada iki kişinin Ermeni askerleri tarafından yakalandığından bahsedildiğini söylüyor. Bu yayınların çoğu daha sonra kaldırıldı veya videoların sahte olduğunu iddia eden Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından değiştirildi.

Araştırma ekibi, çeşitli kaynakların analizine dayanarak, videoda askerlerin kasklarının gerçekten Azerbaycan özel kuvvetlerine ait olduğunu ve Azerbaycan’da askerlerin birbirleriyle konuştuğunu kanıtladı. Ve Azerbaycan tarafının videoda Ermeni askerleri olduğu yönündeki iddiaları, bunlardan biri kırmızı kravatlı olduğu için gerçekle örtüşmüyor. Müfettişler grubu, daha önce Azerbaycan askerlerinin kırmızı kurdele ile görüldüğünü gösterdi.

İkinci videoda mağdurların yüzlerini görmek mümkün olmasa da kıyafetlerinin ilk videoda görünenlerle aynı giysilere karşılık geldiği kaydedildi.

Makalenin yazarına göre, ayrıntılı bir analize dayanarak, iki kişinin, Azerbaycanlı askerler tarafından büyük olasılıkla özel kuvvetler tarafından 9-15 Ekim tarihlerinde esir alınan ve muhtemelen kısa bir süre sonra öldürülen Ermeniler olduğu anlaşılabilir.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+