Suriye`li kiralık asker: Azerbaycan, bizi Karabağ`da canlı kalkan olarak kullanıyor - Gündem
01 Ekim 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արեգ / Ժամ : Արփող

Gündem :

17 Ekim 2020  

Suriye`li kiralık asker: Azerbaycan, bizi Karabağ`da canlı kalkan olarak kullanıyor -

Suriye`li kiralık asker: Azerbaycan, bizi Karabağ`da canlı kalkan olarak kullanıyor Suriye`li kiralık asker: Azerbaycan, bizi Karabağ`da canlı kalkan olarak kullanıyor

Tanınmış bağımsız gazeteci Lindsey Snell, Suriyeli kiralık askerler ile yaptığı söyleşilerden ayrıntılar yayınlamaya devam ediyor. Bu söyleşilerden, kiralık askerlerin Türk üsslerine gidecekler diye kandırılarak Artsakh’a (Dağlık Karabağ) karşı savaşmaya gönderildikleri anlaşılıyor.

Twitter’de Azerbaycan’dan yeni dönen Suriyeli askerlerin sözlerini yayınlayan Snell, “Suriyeliler çok öldürülüyor. Her gün 5-10 kişi. Usta bir nişancı, birden 28 kişiyi öldürdü. Azerbaycan ordusu ordaydı, ancak savaşmıyordu. Onlar Suriyelilerin 200 metre arkasında durarak bizi canlı kalkan olarak kullanıyordu.

“Hamza"nın çok üyeleri geri döndü. Belki yarısı olur. Onlardan 1000 kişi gitmişti, 300 kadarı döndü. Birçoğu da öldü. Biz sivil uçakla Bakü’den Ankara’ya gittik, Ankara’dan da askeri uçakla Gaziantep’e” diyen Suriyeli paralı askerin sözlerini yayınladı.

Hatırlanacağı üzere, hem masada hem sahada Türkiye’nin apaçık desteğini alan Azerbaycan, 27 Eylül tarihinde sabah saatlerinde Dağlık Karabağ’a karşı hava ve füze saldırıları başlatarak, hem askeri, başkent Stepanakert dahil hem sivil nesneleri ve altyapıları hedef almaya başladı. Uluslararası basın ve siyasi isimler Azerbaycan’ın, Türkiye’nin desteğiyle Suriye, Afganistan ve Libya’dan kiralık asker ve teröristleri Karabağ’a sevk ettiğine dair delillerin ortaya çıktığını defalarca duyurdu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+