​Merkury Public Affairs lobicilik şirketi, Türkiye ile çalışmalarını durdurdu - Gündem
28 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Արփող

Gündem :

24 Ekim 2020  

​Merkury Public Affairs lobicilik şirketi, Türkiye ile çalışmalarını durdurdu -

​Merkury Public Affairs lobicilik şirketi, Türkiye ile çalışmalarını durdurdu ​Merkury Public Affairs lobicilik şirketi, Türkiye ile çalışmalarını durdurdu

Şubat 2020’de Ankara ile 1 milyon dolarlık bir sözleşme imzalayan “Mercury Public Affairs” lobicilik şirketi, ABD’de Türkiye temsilcisi olarak faaliyetini durdurdu.

Amerika Ermeni Davası Konseyi’nin (ANCA) açıkalmasına göre, şirketin bu kararı, Ermeni toplum temsilcileri ile birtakım üst düzey yetkililerin baskısının neticesinde alındı. Son bir haftada “Mercury”, Los Angeles şehir meclisi, Kaliforniyalı senatörler ve diğer yetkililer dahil birçok etkili makam ve isimlerden Türkiye ile çalışmalarını durdurma talebiyle sayısız mektup aldı.

“Mercury”, Türkiye hükümeti ile çok sayıda temsilcileriyle uzun yıllar boyunca çalıştı. Şirket, Erdoğan’ın yakın çevresinden olan Mehmet Yalçındağ’ın yönettiği Türkiye –ABD İş Konseyi’ne (TAİK) de hizmetler sundu. Geçen yılda “Mercury”, Erdoğan’ın damadı, Ekonomi Başkanı Berat Albayrak ile görüşmeler düzenlemek hedefiyle TAİK adına Kongre’nin 150 ofisleri ile irtibata geçtmişti.

Daha önce ABD Ermeni toplumu, Bakü için çalışan lobicilik ve PR şirketlerini,Azerbaycan’ın kanlı paralarından vazgeçtirmek hedefiyle bir kampanya başlatmıştı. Bunun sonucu olarak, ABD merkezli “The Livingston Group” lobicilik şirekti ile “DLA Piper” hukuk şirekti, Azerabycan ile işbirliğini durdurmuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+