​ABD Dışişleri Bakanı Pompeo`dan Paşinyan ve Aliyev`e `ateşkes` telefonu - Gündem
21 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

28 Ekim 2020  

​ABD Dışişleri Bakanı Pompeo`dan Paşinyan ve Aliyev`e `ateşkes` telefonu -

​ABD Dışişleri Bakanı Pompeo`dan Paşinyan ve Aliyev`e `ateşkes` telefonu ​ABD Dışişleri Bakanı Pompeo`dan Paşinyan ve Aliyev`e `ateşkes` telefonu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü.

Pompeo'nun görüşmelerde, iki lidere Artsakh (Dağlık Karabağ) sorununa askeri bir çözümün olmadığını vurgulayarak, "Minsk Grubu çatısı altında daha önce taahhüt ettikleri ateşkese uymaları" çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Mike Pompeo, liderlere "taahhüt ettikleri ateşkese uymaları" çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pompeo'nun Paşinyan ve Aliyev ile telefon görüşmeleri yaptığı bildirildi.

Açıklamaya göre Pompeo, iki lidere Dağlık Karabağ sorununa askeri bir çözümün olmadığını vurgulayarak, "Minsk Grubu çatısı altında daha önce taahhüt ettikleri ateşkese uymaları" çağrısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere Ermenistan ile Azerbaycan'ın Artsakh'ta (Dağlık Karabağ), 26 Ekim'de yerel saatle 08:00'da başlamak üzere insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardığı belirtilmişti. Ancak Azerbaycan tarafı ateşkesi tekrar bozdu.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmeler sonrasında 10 Ekim'de Artsakh'taki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almış, ancak Azerbaycan ordusunun, ateşkesin üzerinden 5 dakika geçmeden Artsakh'ın sivil yerleşm yerlerine füzelerle saldırması sonucu sivil can kayıpları yaşanmıştı.

17 Ekim'de tekrar devreye girdiği duyurulan ateşkes yine Azerbaycan tarafından ihlal edilmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+