​Azerbaycan, fosforlu bombalara dair kanıtların yayınlanmasından sonra kendini aklama çabalarına gir - Gündem
21 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

31 Ekim 2020  

​Azerbaycan, fosforlu bombalara dair kanıtların yayınlanmasından sonra kendini aklama çabalarına gir -

​Azerbaycan, fosforlu bombalara dair kanıtların yayınlanmasından sonra kendini aklama çabalarına gir ​Azerbaycan, fosforlu bombalara dair kanıtların yayınlanmasından sonra kendini aklama çabalarına girişti

Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın Basın Sözcüsü Şuşan Stepanyan, Azerbaycan tarafından kimyasal silah unsurları içeren fosforlu bombaların kullanılmasına değindi.

Sözcü, “Artsakh Savunma Ordusu, hasım tarafından kimyasal silah niteliğinde olan fosforlu silahların kullanıldığına dair inkar edilemez kanıtlar yayınladı. Bunun ardından Azerbaycan’ın resmi çerçeveleri, gülünç derecede basit açıklamalarla başarısız bir şekilde kendilerini aklama çabalarına girişti” yorumunu yaptı.

Hatırlanacağı üzere, 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’a karşı geniş çaplı savaş operasyonları başlatan Azerbaycan, ne sivilleri hedef almaktan, ne de onlara karşı dünyaca yasaklı olan silahlar kullanmaktan hiç kaçınmyor. Ermenistan ve Artsakh Ombudsmanları, topladıkları verilere ve yaptıkları araştırmaya dayanarak, Azerbaycan tarafından Artsakh sivil yerleşim yerlerinin yakınındaki ormanlarda fosforlu silahların kullanıldığını duyurdu. Artsakh Savunma Ordusu da, Azerbaycan tarafından fosforlu bombaların kullanıldığına dair kesin bilgiler yayınladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+