​Fransa’da ‘Ermeni Soykırım Anıtı’ sprey boyayla tahrip edildi - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

01 Kasım 2020  

​Fransa’da ‘Ermeni Soykırım Anıtı’ sprey boyayla tahrip edildi -

​Fransa’da ‘Ermeni Soykırım Anıtı’ sprey boyayla tahrip edildi ​Fransa’da ‘Ermeni Soykırım Anıtı’ sprey boyayla tahrip edildi

Fransa’nın Vienne semtinde geçtiğimiz haftaki Ermeni protestosunda 4 Türk’ün yaralanması sonrası bölgede yaşanan gerginlik sürüyor.

Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Decines’deki Ermeni Ulusal Anma Merkezi duvarı ve ‘Ermeni Soykırım Anıtı’ sprey boya ile tahrip edildi.

Anıt ve merkezin duvarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baş harfleri olan “RTE” ile “Gri Kurt”un yanı sıra “Ermenistan’ı s.” şeklinde küfür de yazıldı.

Auvergne-Rhône-Alpes bölgesi valisi Pascal Mailhos, Twitter üzerinden “Bu saygısızlıkların faillerini bulmak için her şey yapılacak” mesajı paylaştı.

Paylaşımda, “Mailhos, yapılan tahribatları şiddetle kınıyor. Ermeni cemaatine tam destek veriyor.” denildi.

Protesto sırasında 4 Türk yaralanmıştı

Fransa’nın Vienne şehri yakınlarında 28 Ekim’de gösteri yapan Ermenistan yanlıları ile Türkler arasında çıkan arbedede 4 kişinin yaralanmasının ardından Lyon bölgesinde yaşayan yüzlerce Türk, saldırıyı protesto etmek için sokağa inmişti.

Decines’de ve Türk gurbetçilerin yoğunlukla yaşadığı Viennes ve Le Peage-de-Roussillon’da yüzlerce kişi protesto gösterisi yaptı.

Fransa, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından en fazla Ermeni nüfusunun yaşadığı ülke konumunda.

Bu haber euronews.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews.com) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews.com). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+