​Lavrov: Karabağ`a gönderilen Ortadoğu`daki militanların sayısı 2 bine yaklaştı - Gündem
04 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մարգար / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

04 Kasım 2020  

​Lavrov: Karabağ`a gönderilen Ortadoğu`daki militanların sayısı 2 bine yaklaştı -

​Lavrov: Karabağ`a gönderilen Ortadoğu`daki militanların sayısı 2 bine yaklaştı ​Lavrov: Karabağ`a gönderilen Ortadoğu`daki militanların sayısı 2 bine yaklaştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Artsakh (Dağlık Karabağ) konusunda çözüm bulunması için her gün arabuluculuk çalışmaları yürüttüğünü söyledi. Lavrov, Karabağ'a Ortadoğu'dan gelen militanlar konusunun Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında konuşulduğunu da kaydetti.

Kommersant gazetesine demeç veren Lavrov, "Devlet Başkanı Putin, Dağlık Karabağ'daki durumun normalleşmesi için her gün arabuluculuk çalışmaları yapıyor. Putin'in inisiyatifiyle ekim ayının başlarında insani ateşkes konusunda mutabakat sağlandı. AGİT Minsk Grubu eş başkanlığındaki partnerlerimiz Fransa ve ABD'yle birlikte yapılan çalışmalar da dahil, mutabakatın tümüyle uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz. Siyasi çözüm için olası seçenekleri sunuyoruz. Bakü ve Yerevan'ın nihayetinde yapıcı yaklaşım sergileyeceğini, askeri faaliyetlerin sona ereceğini ve Karabağ'daki sürecin siyasi zemine gireceğini umuyoruz" dedi.

Lavrov, Artsakh'taki çatışmanın uluslararası boyut kazanmasından ve Ortadoğu'daki militanların bölgeye çekilmesinden kaygı duyduklarını belirtti.

Mevcut verilere göre sayıları 2 bine yaklaşan militanların bölgeye intikalinin önlenmesi için dış aktörlere birçok kez nüfuzlarını kullanma çağrısı yaptıklarını anımsatan Lavrov, "Bu konu, 27 Ekim'de Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon konuşmasında, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle kurulan düzenli temaslarda ele alındı. Bu konudaki tutumumuz çeşitli kanallar üzerinden bildirmeye kararlılıkla devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+