​Azerbaycan`dan BM`ye üye ülkelere `topraklarınızda Ermenistan için bağış toplanmasına izin vermeyin - Gündem
26 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

07 Kasım 2020  

​Azerbaycan`dan BM`ye üye ülkelere `topraklarınızda Ermenistan için bağış toplanmasına izin vermeyin -

​Azerbaycan`dan BM`ye üye ülkelere `topraklarınızda Ermenistan için bağış toplanmasına izin vermeyin ​Azerbaycan`dan BM`ye üye ülkelere `topraklarınızda Ermenistan için bağış toplanmasına izin vermeyin` çağrısı

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda yaşadığı kayıpları telafi etmek için çeşitli ülkelerdeki Ermeni diasporasını kullanarak ordusuna para toplandığını belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, BM'ye üye ülkelere topraklarında bağış toplanmasını engelleme çağrısı yaptı.

Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ermeni diasporası tarafından yönetilen sivil toplum kuruluşları ve hayır kurumları aracılığıyla toplanan bağışlarla Ermenistan'ın saldırılarına katkı sağlandığına dikkat çekti.

Bağışların işgal altındaki Azerbaycan topraklarında yürütülen yasa dışı faaliyetlerin ve işgalin pekiştirilmesi için kullanıldığını kaydeden Hacıyev, Ermeni diasporasının 30 yıldır bu yolla yabancı ülkelerdeki vatandaşları kandırdığını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme uyarınca söz konusu bağış toplama faaliyetinin terörün finansmanı olarak görüldüğünü vurgulayan Hacıyev, "Ülkeler, bunların önüne geçmek için tedbir almak durumunda. Bu bağlamda Azerbaycan, BM'ye üye ülkeleri Ermeni terörizminin Azerbaycan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı finanse edilmesi için topraklarının kullanılmasına karşı çıkmaya çağırıyor" dedi.
Bu haber sputnik kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputnik) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputnik). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+