ABD’li ilaç şirketi Moderna, yüzde 95 oranında etkili koronavirüs aşısı bulduklarını açıkladı - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

16 Kasım 2020  

ABD’li ilaç şirketi Moderna, yüzde 95 oranında etkili koronavirüs aşısı bulduklarını açıkladı -

ABD’li ilaç şirketi Moderna, yüzde 95 oranında etkili koronavirüs aşısı bulduklarını açıkladı ABD’li ilaç şirketi Moderna, yüzde 95 oranında etkili koronavirüs aşısı bulduklarını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli biyoteknoloji firması Moderna, koronavirüs aşısının üçüncü aşama denemelerinde yüzde 95 oranında başarı sağlandığını açıkladı. Moderna gelecek haftalarda aşı üretimi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvuracak.

ABD merkezli Moderna, aşının uygulandığı 30 bin adayda olumlu sonuçlar alındığını ve gelecek haftalarda ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne başvuracaklarını açıkladı. Moderna, bu yılın sonuna kadar ABD’de dağıtılmak üzere 20 milyon doz, 2021 yılı içerisinde ise küresel çapta dağıtıma hazır 500 milyon ila bir milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını bildirdi. Moderna CEO’su Stephane Bancel aşı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bunlar, ABD’de ve dünyadaki birçok insana yardımcı olacak iki mükemmel aşı” dedi.

30 bin adaya uygulanan iki aşamalı aşının analiz çalışmasında, plasebo verilen katılımcılardan 90’ının koronavirüse yakalandığı, en az iki doz aşı verilen deneklerden ise sadece beşinin hastalandığı ortaya çıktı.

Kasım ayının başlarında koronivürüs için üretilen aşının yüzde 90 etkili olduğunu söyleyen Pfizer ve BioNTech firmalarının bulgularıyla benzer sonuçlar taşıyan Moderna, koronavirüs aşısının henüz ABD dışına temininin sağlanamayacağını söyledi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından iki aydır takip edilen Moderna aşısı, milyonlarca doz aşı dağıtımı için FDA’dan onay bekliyor. Bugün yayınlanan bulgular, aşının yüzde 95 oranında etkili olduğunu gösterdi. Çalışmanın son aşamasının olumlu sonuç vermesi, Moderna’nın aşısının BioNTech ve Pfizer‘ın aşılarına göre daha güvenilir olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Moderna aşısı 30 gün boyunca saklanabiliyor

Pfizer ve BioNTech firmaları gibi Moderna’nın aşısı da yeni teknoloji “mRNA”içeriyor. Moderna kendi ürettiği aşının koronavirüsü engellediğini, aşının kas ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkileri olduğunu açıkladı. Moderna aşısının ayrıca iki ila sekiz santigrat derecede bozulmadan 30 gün boyunca saklanabileceğini belirtildi. Eğer son çalışmalar aşıların güvenli olduğunu kanıtlarsa, FDA’nın hem Pfizer ile BioNTech‘e hem de Moderna’ya aşı üretimi için acil durum izni vermesi bekleniyor.

2021 yılına kadar aşıdan ABD vatandaşları faydalanabilecek

Moderna CEO’su Stephane Bancel, 2021’in haziran ayına kadar isteyen her ABD vatandaşı için koronavirüs aşısının hazır olacağını söyledi. ABD’de Moderna aşısının fiyatı 59 dolar, Pfizer ve BioNTech’in ürettiği aşı 35 dolar olacak.

Oxford Üniversitesi’nde küresel sağlık araştırmaları profesörü Dr. Trudie Lang, “Koronavirüse karşı bir başka aşının bulunmuş olması gerçekten muazzam bir şey. Bu gerçekten cesaret verici. Koronavirüs için gerçek bir aşının çözüm olduğunu ve birden fazla tedarikçiye sahip olmanın küresel anlamda daha iyi ve adil bir yardımlaşmayı sağlayacağını gösteriyor” dedi.

Londra’daki Imperial College’da deneysel tıp profesörü Peter Openshaw ise “Moderna aşı sonuçları muazzam derecede heyecan verici ve önümüzdeki birkaç ay içinde koronavirüs aşı seçeneklerinin mevcut olma ihtimalini artırıyor” açıklamasını yaptı. Virüse karşı en savunmasız insanların yaşlılar olduğunu ve bu yüzden Moderna aşı denemelerine yaşlıların dahil edildiğini aktaran Openshaw, “Bu aşı haberi koronavirüs aşıları hakkındaki umutları artırıyor. Hala bilmediğimiz şeyler var ancak bunları zamanla çözeceğiz” dedi.

Derleyen: Meryem Zelal Direkci

Bu haber mediascope kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (mediascope) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(mediascope). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+