​Rusya Savunma Bakanlığı: Laçin koridorunda 28 kilometrelik bölüm güvenli sivil ulaşıma açıldı - Gündem
16 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Մանի / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

18 Kasım 2020  

​Rusya Savunma Bakanlığı: Laçin koridorunda 28 kilometrelik bölüm güvenli sivil ulaşıma açıldı -

​Rusya Savunma Bakanlığı: Laçin koridorunda 28 kilometrelik bölüm güvenli sivil ulaşıma açıldı ​Rusya Savunma Bakanlığı: Laçin koridorunda 28 kilometrelik bölüm güvenli sivil ulaşıma açıldı

Artsakh'ı (Dağlık Karabağ) Ermenistan'a bağlayan Laçin koridorunun mayın ve patlayıcı maddelerden tamamen temizlendiğini belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Stepanakert'e kadar olan 28 kilometrelik bölümün güvenli sivil ulaşıma açıldığını ifade etti.

Artsakh'taki son gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Konaşenkov, "Rus barış gücü bünyesindeki istihkam birlikleri, Laçin koridorunu mayınlardan, patlayıcı maddelerden, zarar görmüş teçhizat ve araçlardan tamamen temizledi ve yolun Stepanakert'e kadar olan 28 kilometrelik bölümü bu sabah saat 10:00'dan itibaren güvenli sivil ulaşıma açıldı" dedi.

Konaşenkov, 17 Kasım'da Ermenistan topraklarındaki 482 sığınmacının çatışmalar nedeniyle terk ettikleri Dağlık Karabağ'daki evlerine döndüğünü ve 14 Kasım'dan itibaren evine dönen sığınmacı sayısının 1207 olduğunu bildirdi. Savunma Bakanlığı sözcüsü, sığınmacıların bulunduğu konvoyların güvenliğinin Rus barış gücü ve askeri polisi tarafından sağlandığını kaydetti.

Konaşenkov, varılan mutabakatlara uygun olarak cenaze değişiminin sürdüğünü belirterek bu sürecin Rus barış gücü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin koordinasyonunda yürütüldüğünün altını çizdi.

Bu arada Konaşenkov, Rus barış gücü birliklerinin Artsakh'taki ateşkesi 25 gözlem noktasından 24 saat kesintisiz olarak izlediğini ve ateşkese cephe hattının tamamında uyulduğunu söyledi.

Güney ve kuzey sorumluluk bölgelerinde 9'ar, Laçin koridorundaki karayolu boyunca 7 gözlem noktasının bulunduğunu anlatan Konaşenkov, barış gücü operasyonunun Stepanakert'e kurulan Rus barış gücü karargahından yönetildiğini ekledi.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşmanın 3. maddesi uyarınca Artsakh'taki cephe hattı boyunca ve Laçin koridoru boyunca toplamda 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel araçtan oluşan Rus barış gücü konuşlandırıldı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+