​Karabağ’daki tarihi eserlerin durumunu değerlendirmek için uluslararası uzmanlar devreye girmeli[ - Gündem
30 Mayıs 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

26 Kasım 2020  

​Karabağ’daki tarihi eserlerin durumunu değerlendirmek için uluslararası uzmanlar devreye girmeli[ -

​Karabağ’daki tarihi eserlerin durumunu değerlendirmek için uluslararası uzmanlar devreye girmeli[ ​Karabağ’daki tarihi eserlerin durumunu değerlendirmek için uluslararası uzmanlar devreye girmeli[

“RİA Novosti” uluslararası haber ajansına konuşan Lihaçev Araştırma Enstitüsü’nün Dünya Kültürel Mirası ve Uluslararası İşbirliği Bölüm Başkanı Nadejda Filatova Dağlık Karabağ’daki tarihi ve kültürel eserlerinin durumunu değerlendirmek için Rus uzmanların da katılımıyla uluslararası uzmanlar ekibi oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Daha önce Rus meşhur sanatçılar Vladimir Spivakov, Teodor Kurentzis, Boris Grebenşikov ve Aleksandr Sokurov Artsakh’taki Hristiyan kültürel mirasının ve tarihi eserlerinin Dünya Miras Listesine dahil edilmesi talebiyle UNESCO’ya başvurdular.

Filatova’nın sözlerine göre risk altında bulunan kültürel eserler mutlaka UNESCO’nun dikkatinde olmalı Dünya Mirasının bir parçası olmasalar biler. Praktikte böyle durumular yaşanmıştır. Yerel iktidar kendi imkanlarıyla bunu yapamıyorsa, bu artık olağanüstü bir durumdur demek ve UNESCO bu duruma müdahale etmelidir.

Dağlık Karabağ’daki Hristiyan mirası Rus uzmana göre tehlike altındadır.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+