​Ermenistan parlamentosu sıkıyönetimi kaldırmayı reddetti - Gündem
09 Haziran 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

27 Kasım 2020  

​Ermenistan parlamentosu sıkıyönetimi kaldırmayı reddetti -

​Ermenistan parlamentosu sıkıyönetimi kaldırmayı reddetti ​Ermenistan parlamentosu sıkıyönetimi kaldırmayı reddetti

Ermenistan Parlamentosu, 26 Kasım'da düzenlenen olağanüstü oturumda Artsakh'taki (Dağlık Karabağ) savaş nedeniyle 27 Eylül'de ilan edilen sıkıyönetimi iptal etmeyi reddetti.

Azerbaycan'ın ve Türkiye'nin Artsakh'a karşı başllatığı savaş nedeniyle 27 Eylül'de ilan edilen sıkıyönetimin kaldırması için muhalefetteki 'Aydın Ermenistan' ve 'Müreffeh Ermenistan' partileri tarafından verilen önerge iktidardaki 'Benim Adımım' partisinin oylarıyla reddedildi.

Aydın Ermenistan partisinden Gevorg Gorgisyan, sıkıyönetim ilanında belirtilen koşulların değiştiğini, ancak demokrasinin temeli olan ifade özgürlüğü, toplanma, grev ve vatandaşların serbest dolaşımıyla ilgili kısıtlamaların devam ettiğini ve tüm bunların ekonomik sorunlara yol açtığını belirtti.

Sağlık Bakan Yardımcısı Anahit Avanesyan, insani yardımın dağıtılması ve askerlere sağlık hizmeti verilmesinin organize edilebilmesi için sıkıyönetim rejiminin korunmasının gerekli olduğunu belirtirken, Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Artur Sarkisyan, mevcut tüm sorunlar çözülünceye kadar sıkıyönetimi kaldırmaktan kaçınma çağrısı yaptı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Seferberlik Daire Başkanı Albert Bagdasaryan, silahlı kuvvetlerin sıkıyönetim yasasının kaldırılmasına karşı olmadığını, ancak buna paralel olarak sınırların korunmasını sağlamak için gerekli kararların alınması gerektiğini kaydetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+