​ABD Dışişleri Bakanlığı: AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Bakü ve Yerevan’ı ziyaret edecek - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

10 Aralık 2020  

​ABD Dışişleri Bakanlığı: AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Bakü ve Yerevan’ı ziyaret edecek -

​ABD Dışişleri Bakanlığı: AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Bakü ve Yerevan’ı ziyaret edecek ​ABD Dışişleri Bakanlığı: AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Bakü ve Yerevan’ı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Philip T. Reeker Helsinki Komisyonu’nun ABD Kongresinde düzenlediği "AGİT’te ABD’nin öncelikleri ve faaliyetleri" konulu oturumunun baş konuşmacısıydı. Oturumunda Dağlık Karabağ meselesine de değinildi.

Senatörlerden birinin sorusuna cevaben Reeker Dağlık Karabağ bölgesinde askeri operasyonlarının durdurulması ve ateşkesi takdirle karşıladıklarını dile getirdi. ABD’li devlet yetkilisi aynı zamanda insanların hayatı maalesef geri getirilemiyeceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Biz bu uzun süreli ihtilafın savaş yoluyla çözümü olmadığını vurgulamaya devam ediyoruz. Bunun için özel bir yapı var-Minsk Grubu ve Eşbaşkanları. Onlar hem Ermenistan’a hem Azerbaycan’a bu ihtilafın normalleşmesini desteklemek için var. Son 30 yılda öyler anlar yaşandı ki barışın kurulmasına çok yakındık. Biz gerçekten çözüme yakın olduğumuzu düşünüyorduk, fakat bu bir hayal oldu.”

AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkelerinin rolünü önemseyerek Philip T. Reeker bu hafta sonunda Minsk Grubu Eşbaşkanları’nın Yereven ve Bakü’yü ziyaret edeceklerini bildirdi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+