​Ermenistan`da üç günlük yas - Gündem
04 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մարգար / Ժամ : Արփող

Gündem :

15 Aralık 2020  

​Ermenistan`da üç günlük yas -

​Ermenistan`da üç günlük yas ​Ermenistan`da üç günlük yas

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, savaşın sona ermesinin 40. günü olan 19 Aralık'tan itibaren Ermenistan’da üç günlük yas ilan edileceğini söyledi.

Paşiinyan, 19 Aralık'ta Cumhuriyet Meydanı’ndan Yerablur’a bir anma yürüyüşü düzenleneceğini, başka anma etkinlikleri de gerçekleşeceğini kaydetti.

Paşinyan, “O güne kadar şehitlerimizin tüm cesetlerinin bulunamaması mümkün, çok sayıda tanınmayan cesetlerimiz olacak, ancak bu tür bir devlet kararının artık ertelenemeyeceğini düşünüyorum" dedi. Paşinyan, kayıp cesetlerin aranacağı, tespit edileceği çalışmaların daha yoğun hale getirileceğini de söyledi.

Karabağ lideri Arayik Harutyunyan da “Onların isimleri sonsuza dek kalbimizde ve Ermeni tarihinin sayfalarında kalacak ve bizi gelecekte vatanseverlik çalışmalarını sürdürmeye mecbur edecek.” dedi.

Ermenistan Sağlık Bakanlığı'nın son bilgilerine göre, bugüne kadar savaşta öldürülen 2.996 askerin cesetlerinin adli tıp muayenesi yapıldı.

Öte yandan Azerbaycan'ın elinde olan 44 Ermeni esir dün uçakla ülkelerine döndü. Esirlerin teslimi Rusya'nın arabuluculuğu ile gerçekleşti.


Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+