​ABD, Rusya`daki son konsolosluklarını da kapatıyor - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Այգ

Gündem :

22 Aralık 2020  

​ABD, Rusya`daki son konsolosluklarını da kapatıyor -

​ABD, Rusya`daki son konsolosluklarını da kapatıyor ​ABD, Rusya`daki son konsolosluklarını da kapatıyor

ABD'de iktidarının son günlerini geçiren Donald Trump hükûmeti, görev süreleri dolmadan önce Rusya'daki son ABD konsolosluklarını da kapatmaya hazırlanıyor.

AFP'ye konuşan bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Vladivostok konsolosluklarını kapatacaklarını ve Yekaterinburg'daki konsolosluklarının çalışmalarını askıya alacaklarını ifade etti.

Kararın Büyükelçi John Sullivan ile görüşüldüğü ve Rusya'daki ABD diplomatik misyonunun güvenli bir şekilde işleyebilmesi için alındığı belirtildi.

Rusya, 2017 yılında ülkede faaliyet gösteren ABD misyonlarına personel kotası getirmişti. CNN'in aktardığına göre Dışişleri Bakanlığı, Senato'ya gönderdiği mektupta karara bu kotayı gerekçe gösterdi.

Konsolosluklarda görev yapan 10 diplomat, başkent Moskova'daki büyükelçiliğe çekilecek. Kapanmalardan sonra Moskova'daki büyükelçilik, Rusya'da kalan son ABD misyonu olacak.

Geçen günlerde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'de bakanlıkları hedef alan siber saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutmuştu. Rusya suçlamaları kabul etmedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+