​Moskova`da Karabağ zirvesi başladı - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

11 Ocak 2021  

​Moskova`da Karabağ zirvesi başladı -

​Moskova`da Karabağ zirvesi başladı ​Moskova`da Karabağ zirvesi başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün Moskova'da Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile biraraya geldi. . Görüşme öncesinde Ermenistan'da muhalefet Paşinyan'ın Moskova'ya gitmesini engellemeye çalıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki 'Dağlık Karabağ' görüşmesi Moskova'da başladı

Rusya'nın inisiyatifiyle düzenlenen ve Dağlık Karabağ'la ilgili anlaşmaların ve bölgedeki durumun ele alınacağı görüşme, Aliyev ve Paşinyan'ın Karabağ'da ateşkes sağlandıktan sonra gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme niteliği taşıyor.

Görüşmede Dağlık Karabağ'la ilgili üçlü anlaşmanın uygulanma süreci ile bölgedeki mevcut sorunların çözümü için atılabilecek adımlar istişare edilecek.

Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorkyan'ın açıklamasına göre görüşmenin sonunda üç lider tarafından basın açıklaması yayınlanacak.

Rus liderin üçlü toplantının ardından Aliyev ve Paşinyan'la ayrı ayrı görüşmeler yapması da bekleniyor.

Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorgyan, Facebook sayfasında üçlü toplantının önceden planlanan gündeminin, Ermenistan’dan Rusya Federasyonu’na, İran İslam Cumhuriyeti’ne ve Ermenistan’ın orta kesimlerinden Sünik bölgesine yapılacak bölgesel iletişim ve uluslararası kargo taşımacılığını da içeren, ekonomik nitelikte olduğunu yazdı.

Gevorgyan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Azerbaycan tarafı ve bazı Ermeni çevreleri, sözde ‘Meğri Koridoru’ konusunu sürekli olarak dolaşıma sokmakla birlikte, birçok kez bahsedildiği gibi, 9 Kasım üçlü bildirisinde Meğri veya Ermenistan üzerinden bir koridor oluşturulmasına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Ermeni tarafı için ise esirlerin dönüşü, Azerbaycanlıların gerisinde kalmış olan askerlerimizin arama kurtarma operasyonları, kurbanların cesetlerinin aranması, kayıpların kaderi çok önemlidir.

Bu konularda bir çözüm veya önemli bir ilerleme olmadan, ekonomik gündemi etkili bir şekilde tartışmak son derece zor olacağından, Ermeni tarafı bu konudaki tartışmayı Moskova toplantısının ana konularından biri olarak görmektedir.

Moskova’da Karabağ sorununun çözümüne veya herhangi bir bölgesel meseleye ilişkin bir belge imzalamanın öngörülmediğini de vurgulamak isterim.

Gündemdeki konular, yani ekonomik konular, tutuklu değişimi, kayıp şahıslar konusunda bir anlaşmaya varılması durumunda, toplantı sonuçları hakkında ortak bir bildiri imzalamak da mümkündür”

Ermenistan’da muhalifler, Putin'le görüşmek üzere Rusya'ya gidecek olan Başbakan Nikol Paşinyan’ın Zvartnots Havalimanı’na giden yolunu kesmeye çalıştı.


Protestocular havalimanına yürümelerine izin verilmesini istedi, ancak polis geçişlerin geçici olarak kısıtlandığını bildirdi.

Paşinyan daha sonra havalimanına ulaşabildi, eylemciler arasından bir kişi de gözaltına alındı.

Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+