​Diyarbakır`da Batı Ermenicesi öğrenmek isteyenler için uzaktan eğitim projesi başladı - Gündem
06 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Մադեղ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

18 Ocak 2021  

​Diyarbakır`da Batı Ermenicesi öğrenmek isteyenler için uzaktan eğitim projesi başladı -

​Diyarbakır`da Batı Ermenicesi öğrenmek isteyenler için uzaktan eğitim projesi başladı ​Diyarbakır`da Batı Ermenicesi öğrenmek isteyenler için uzaktan eğitim projesi başladı

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ohannes Ohanyan’ın (Gafur Türkay) inisiyatifi ile Batı Ermencesi online dersleri başladı.

Diaspora’lı Ermeni Grigor Moskovyan ile İstanbul’lu Aras Sarıçoban’ın eğitmenlik yaptığı proje hakkında “Akunk.net” haber sayfasının muhabiri Garod Sasunian anlattı.

Henüz 2011 yılında, yine Surp Giragos Vakfı’nın inisiyatifiyle ve Londra’da faaliyet gösteren “Gomidas” Enstitüsü’nün desteğiyle Diyarbakır'da Ermenice kursların gerçekleştirildiğini hatırlatan Sasunian, son iki yılda ise Diyarbakır’lı bir öğrencinin, Batı Ermenicesi araştırmaları için Macaristan’a gönderildiğini aktardı.

Kaynağa göre, daha önce gerçekleştirilen derslere, farklı yaş gruplarından 12 Diyarbakır'lı katılmıştı. Yeni başlayan dönemde ise haftada bir kez yapılacak derslere Diyarbakır’da büyük ilgi gösterildiği için öğrenci sayısının zamanla artacağı bekleniyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+