​Karabağ’da yeniden oluşturulacak altyapıdan Rusya, Türkiye, İran ve Gürcistan yararlanabilecek - Gündem
05 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

21 Ocak 2021  

​Karabağ’da yeniden oluşturulacak altyapıdan Rusya, Türkiye, İran ve Gürcistan yararlanabilecek -

​Karabağ’da yeniden oluşturulacak altyapıdan Rusya, Türkiye, İran ve Gürcistan yararlanabilecek ​Karabağ’da yeniden oluşturulacak altyapıdan Rusya, Türkiye, İran ve Gürcistan yararlanabilecek

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Raşid Nurgaliyev, Artsakh'taki (Dağlık Karabağ) sorunun çözümü kapsamında oluşturulacak transit ulaşımdan Rusya, İran, Türkiye ve Gürcistan’ın da yararlanabileceğini söyledi.

Nurgaliyev, "Ermenistan ve Azerbaycan’ın menfaati doğrultusunda ulaşımı sağlama amacıyla öncelik olarak demiryolu ve karayolu ulaşımının yeniden inşası belirlendi. Uluslararası transiti geliştirme amacıyla bu ulaşımdan komşu ülkeler Rusya, İran, Türkiye ve Gürcistan da yararlanabilecek" ifadelerini kullandı.

Bu imkanın, 'Karabağ’da uzun süredir devam eden ihtilafa kapsamlı bir çözüm bulmak için temel ön koşullar' yaratacağını söyledi.

Uzmanların hesaplamalarına göre, Kars-Bakü demiryolunun inşası 434 milyon dolara mal olacak. Ayrıca Kars’tan Ermenistan’ın Gümri şehrine ve Ermenistan’ın İcevan şehrinden Bakü’ye iki demiryolu hattının inşası öngörülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ocak’ta Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmenin ardından, tarafların Artsakh’taki ekonomik bağların ve altyapı projelerinin gelişimi için üçlü grubun kurulması anlaşmasını imzaladığını duyurmuştu.

Üçlü çalışma grubunun ilk toplantısını 30 Ocak’a kadar yapması bekleniyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+