​Antony Blinken, Biden`in Ermeni Soykırımı`nı tanıma kararlılığını tekrar teyit etti - Gündem
30 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Ocak 2021  

​Antony Blinken, Biden`in Ermeni Soykırımı`nı tanıma kararlılığını tekrar teyit etti -

​Antony Blinken, Biden`in Ermeni Soykırımı`nı tanıma kararlılığını tekrar teyit etti ​Antony Blinken, Biden`in Ermeni Soykırımı`nı tanıma kararlılığını tekrar teyit etti

ABD Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, yeni Devlet Başkanı Joe Biden’in, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına destek verme kararlılığını bir kez daha teyit etti. ANCA’nın haberine göre Blinken, Senatör Ed Markey’in soru önergesini yazılı olarak cevaplarken konuya değindi.

Senatörün, Osmanlı İmparatorluğu’nun, Ermenilere karşı işlenen suçların ABD tarafından resmen Soykırım olarak tanınıp tanınmayacağına dair sorusunu cevaplayan Blinken, “Devlet Başkanı Biden, henüz aday olduğunda Anma Günü açıklamasında Ermeni Soykrımı’nı tanıyan karar tasarısına destek vereceğini söyledi. Hükümetimiz, insan haklarına öncelik verme ve benzeri facialarin bir daha tekrar olunmasını engelleme görevini üstlendi” ifadelerine yer verdi.

Bakan adayı, bu görevde atandıktan sonra Anma Gününün belirlenmesi için Beyaz Sarayın açıklamasını hazırlayacağını ve bu sorunu halledilmesi için Kongre ile çalışacaktır.

ABD Devlet Başkanı’nın, Karabağ çatışması için kalıcı çözümün bulunması ve askeri tutsakların Ermenistan’a iadesinin sağlanması için diplomasi adımlar atması gerektiğini söylediğini hatırlatan Blinken, göreve gelmesi durumunda “Dağlık Karabağ’ın güvenliğini sağlayacak ve yeni savaşın ortaya çıkmayacağını garanti edecek kalıcı bir çözüm bulmak için ABD’nin katılımına yeni hız kazandıracağım. Hem Minsk Grubu kapsamındaki çalışmalarımızı aktifleştireceğiz, hem üçüncü tarafların herhangi bir yeni müdahalesini engellemke üzere ek diplomasi çalışmaları sürdüreceğiz.” İfadelerine de yer verdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+