​Azerbaycan Sevan’ın su kaynaklarını tehlikeye atarsa ​​tüm bölge tehlikede olur - Gündem
03 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Արամ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

30 Ocak 2021  

​Azerbaycan Sevan’ın su kaynaklarını tehlikeye atarsa ​​tüm bölge tehlikede olur -

​Azerbaycan Sevan’ın su kaynaklarını tehlikeye atarsa ​​tüm bölge tehlikede olur v

Azerbaycan tarafı bir gün Ermenistan’ı bir çevre felaketiyle karşı karşıya bırakmaya ve Sevan Gölü’nün su kaynaklarını tehlikeye atmaya karar verirse, tüm bu ülkeler Ermenistan’ın yüzey su kaynaklarından beslendiği için, Gürcistan, İran, Türkiye ve Azerbaycan da hedef alınacaktır. Çevreci İnga Zarafyan, ‘Sputnik Armenia’ ileyaptığı görüşmede, bir dizi çevrecinin düşman kontrolü altındaki Vorotan ve Arpa nehirleri ile Sevan Gölü’nün tehlikede olduğu endişesini dile getirerek böyle bir görüş bildirdi.

“Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Türkiye yüzey sularımızın etkisi altında olduğu için, devlet düzeyinde tehlikeye atacak eylemler planlandığını hayal etmek zor” dedi.

Son zamanlarda Zarafyan, Sotk yakınlarındaki Geğamasar ve Mets Masrik topluluklarını bizzat ziyaret etti, su kaynaklarının akıbetinden de endişe duyan sakinlerle görüştü. Çevreci, sakinleri acele etmemeye çağırdı ve meslektaşlarını bu tür açıklamalarda bulunurken dikkatli olmaya çağırdı.

“Tehlikeden bahsetmek için, bunların yüzde kaçının Azerbaycan’ın kontrolü altında olduğunu, hangi bölgelerin olduğunu anlamak gerekiyor. Ekolojist, “Bu arada böyle hesaplamaları görmedik, her duyurunun altında bir hesaplama yapılmalı, değil mi?” dedi.

Ona göre Çevre Bakanı Romanos Petrosyan, düzenlediği basın toplantısında, Sevan Gölü’nü besleyen Vorotan ve Arpa nehirlerinin kaynaklarının Azerbaycan’ın kontrolünde kaldığını, bu türden bir veri vermediğini söyledi.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+