​Ermenistan’da tutuklu olan Suriyeli paralı askerler uluslararası kriterlere uygun şartlarda kalıyor - Gündem
28 Kasım 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Սիմ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

03 Şubat 2021  

​Ermenistan’da tutuklu olan Suriyeli paralı askerler uluslararası kriterlere uygun şartlarda kalıyor -

​Ermenistan’da tutuklu olan Suriyeli paralı askerler uluslararası kriterlere uygun şartlarda kalıyor ​Ermenistan’da tutuklu olan Suriyeli paralı askerler uluslararası kriterlere uygun şartlarda kalıyor

Azerbaycan ve Türkiye tarafından Artsakh Cumhuriyeti’ne (Karabağ) karşı başlatılan 44 günlük savaş sırasında Türikiye’nin gönderdiği Suriyeli teröristler de Azerbaycan ordusuna katıldı ve askeri operasyonlara yer aldı.

Ermenistan bu Süriyeli teröristlerden ikisini tutukladı. Onlar Ermenistan Ceza Kanunu’nun birçok hükümlerini ihlal etmekle suçlanıyor. Bu maddeler arasında uluslararası terör, paralı askerlik, çatışmalar sırasında uluslararası insancıl hukuka aykırı eylemler gibi suçlar yer alıyor.

Cezaevlerde gözetim gerçekleştiren Sivil toplum örgütleri ziyaretler sırasında Ermenistan’da tutuklu bulunan Suriyeli teröristlerin vaziyetini ve kaldıkları yerlerin şartlarını da araştırdılar.

Gözetim gerçekleştiren ekibin açıklamasına göre o şahıslar güvenlik tedbirlerinden dolayı iki farklı hücrelerde bulunuyorlar. Hücrelerde lavabo, su yeterli derecede sıcaklık ve havalandırma imkanları sağlanmaktadır.

Suriyeli teröristler günde üç defa yemek yiyorlar. İki defa sağlık kontrolden geçen tutukluların sağlık durumunda herhangi bir sorun tespit edilmedi.

Böylece Suriyeli paralı askerler Ermenistan’da uluslararası tüm kriterlere uygun şartlar altında yaşamaya devam ediyorlar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+