​Ermenistan Parlamento Başkanı Çin Büyükelçisini kabul etti - Gündem
02 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Հրանդ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

06 Şubat 2021  

​Ermenistan Parlamento Başkanı Çin Büyükelçisini kabul etti -

​Ermenistan Parlamento Başkanı Çin Büyükelçisini kabul etti ​Ermenistan Parlamento Başkanı Çin Büyükelçisini kabul etti

Ermenistan Parlamento Başkanı Ararat Mirzoyan 5 Şubat tarihinde Çink Halk Cumhuriyeti Yerevan Büyüeklçisi Fan Yong’u kabul etti.

Ermenistan Parlamentosu’ndan edinen bilgilere göre görüşme sırasında Ararat Mirzoyan yeni büyükelçisini görevi devraldıktan dolayı tebrik ederek Çin’in Ermenistan için çok önemli ortak olduğunu ve iki ülke arasındaki siyasi diyalogun çok üst düzeyde bulunduğunu özellikle vurguladı.

Çin yetkilisiyle sohbet sırasında Ermenistan Parlamento Başkanı aynı zamanda Artsakh Cumhuriyeti’ne (Karabağ) karşı Azerbaycan’ın saldırısı ve patlak veren savaş sonucunda meydana gelen insani sorunların acil çözülmesi ve Ermeni esirlerin bir an önce iade edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu bağlamda Ararat Mirzoyan Karabağ meselesinde ve kalıcı bir barış inşa sürecinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin dengeli duruşunu önemseyerek AGİT Minsk grubu çerçevesinde çözüm sürecinin tüm prensiplerini ele almak açısından Ermenistan’ın hazır olduğunu da ifade etti.

Avrasya Ekonomik Birliğinin ‘Tek kuşak, tek yol’ projesi kapsamında Ermenistan-Çin ticari ve ekonomik ilişkilerine de hem Ermenistan’ın, hem de genel olarak bölgeinin kalkınması açısından önem verildi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+