​Ermenistan Dışişleri Bakanı AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarıyla görüşmede esirlerin iade meselesine od - Gündem
25 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Ցրօն / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

17 Şubat 2021  

​Ermenistan Dışişleri Bakanı AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarıyla görüşmede esirlerin iade meselesine od -

​Ermenistan Dışişleri Bakanı AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarıyla görüşmede esirlerin iade meselesine od ​Ermenistan Dışişleri Bakanı AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarıyla görüşmede esirlerin iade meselesine odaklandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu Eşbaşkanlarıyla görüntülü görüşme sırasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan özellikle hem sivil hem askeri esirlerinin Azerbaycan tarafından iade edilmemesi bu ülkenin yapıcı olmayan tutumunu gösterdiğini ifade etti.

Ayvazyan’ın sözlerine göre esirler bir an önce iade edilmeli ve böyle bir davranış hiç bir şekilde kabul edilemez.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Eşbaşkanları İgor Popov (Rusya), Stephane Visconti (Fransa) ve Andrew Schofer (ABD) 16 Şubat tarihinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ayrı ayrı görüntülü görüşme gerçekleştirdiler.

Dağlık Karabağ ihtilafı sona erdirme konusunda da kendi görüşünü açıklayan Bakan bunun temelinde Artsakh halkının kendi kaderini tayin etme ve güvenlik hakkının bulunması gerektiğini öne sürdü. Şiddet uygulama sonucunda meydana gelen vaziyet ise hiç bir zaman çözüm olarak kabul edilemez.

Ara Ayvazyan Ermenistan’ın AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları formatıyla bu ihtilafın çözüm süreci çerçevesinde çabalara sarfetmeye hazır olduğunu da vurguladı. Bu format Ermenistan tarafından kabul edilen tek formattır.

44 günlük savaştan sonra Azerbaycan’da esir düşen Ermenilerin çok az kısmı vatanına geri döndü ve çoğ daha uluslararası hukuk kriterlerine aykırı bir şekilde Azerbaycan’da tutulmaya devam ediyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+