​Abhazya demiryolu - Gündem
02 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Հրանդ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

19 Şubat 2021  

​Abhazya demiryolu -

​Abhazya demiryolu ​Abhazya demiryolu

Abhazya demiryolunu yeniden açma teklifi cazip ama gerçekçi değil

Gürcistan’ın kontrolünde olmayan Abhazya, bölgedeki ulaşım bağlantılarının blokajını kaldırma planlarının dışında kalmak istemiyor.

Rusya’ya, Abhazya demiryolunun yeniden açılması için çağrıda bulunduktan sonra, ülke parlamentosu Ermenistan da dâhil olmak üzere bölgedeki diğer ülkelere mektuplar göndermeye hazırlamıyor.

Abhaz tarafının önerisi ne kadar gerçekçi?

Abhazya Parlamentosu, Vatandaşlar ile Uluslararası Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi Başkanı Astamur Logua, “Karabağ’daki savaştan sonra ulaşım bağlantılarının engellerinin kaldırılması için bir fırsat vardı.

Bu nedenle, her zaman hazır olan Abhazya, artık büyük bölgesel projelere katılmaya hazır olduğunu ifade ediyor”,- demektedir.

Rus uzmanlar, öneriyi cazip bulmakla birlikte, teknik ve mali engeller nedeniyle, fakat özellikle de Gürcistan faktörünü dikkate alarak, yakın gelecekte gerçekçi olmadığını belirtmektedir.

Gürcistan, Abhazya veya Güney Osetya ticaret koridorlarının ancak Rusya ile ana sorun çözüldükten sonra yeniden açılabileceğine inanıyor.

2012 yılında Abhazya demiryolunun yeniden açılması konusunu gündeme getiren ve Gürcistan’ın eski Yeniden Entegrasyon Bakanı, çatışma uzmanı Paata Zakareişvili, “Bu gerçekçi değil.

Yalnızca tarafların imzaları gerçekçidir, bunun haricinde hiçbir şey değişmeyecek”,- demektedir.

Siyasi sorunlara ek olarak, yolun yeniden açılması ciddi teknik sorunlarla karşı karşıyadır․

Bunun için yaklaşık 270 milyon dolar gerekiyor.

Ekonomist Grigor Nazaryan’a göre, Rusya ile uzun yıllardır bağlantı içinde olan ve Lars’a alternatif arayan Ermenistan için, yeni bölgesel gerçeklerin ortaya çıkması, Abhazya demiryolunun yeniden açılması uygundur.

Hız ve taşımacılık açısından da Ermenistan için geleneksel bir yol olmuştur.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+