​AB, savaştan zarar gören Karabağ halkına 3 milyon avroluk ek yardım verecek - Gündem
31 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : / Ժամ : Բաւական

Gündem :

19 Şubat 2021  

​AB, savaştan zarar gören Karabağ halkına 3 milyon avroluk ek yardım verecek -

​AB, savaştan zarar gören Karabağ halkına 3 milyon avroluk ek yardım verecek ​AB, savaştan zarar gören Karabağ halkına 3 milyon avroluk ek yardım verecek

Avrupa Komisyonu, Dağlık Karabağ’da yaşanan son savaşta yurtsuzlaştırılanlar dahil zarar gören tüm sivil vatandaşlar için 3 milyon avroluk insani yardım ayırma kararını 18 Şubat'ta onayladı. Savaş operasyonlarının başladığı Eylül 2020 tarihinden bugüne dek Avrupa Birliği’nin çabalarıyla Karabağ'a 6.9 milyon avroluk insani yardım sağlandı.

Ek yardım kararını duyuran AB Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon üyesi Janez Lenarçiç, “Savaş operasyonları nedeniyle yüzbinlerce kişi güvenlik tedbiri oalrak kendi evlerini terk etmeye mecbur kaldı. Konutlara ve okul, sağlık merkezleri, yollar, iletişim hatlar dahil sivil altyapılara büyük zarar verildi. Sivil altyapıların hedef alınması ve yasak olan misket bombaların kullanılması, uluslararası insancıl hukuk normlarının ihlalidir. 9 Kasım 2020’de Ermenistan ile Azerbaycan arasında inzalanan ateşkese rağmen, insani durum endişe verici olmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs salgını ile soğuk kış nedeniyle savaştan etkilenen bölge sakinlerinin daha da zor duruma düştüğüne ve acil yardıma ihtiyaçları olduğuna dikkat çeken Lenarçiç, AB'nin, uluslararası hayırseverlik kurumlarla ve tüm ilgili taraflarla birlikte bölgede insani durumun iyileştirilmesi için çaba harcadığını vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+