​Paşinyan ve Putin telefonda görüştü - Gündem
09 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

26 Şubat 2021  

​Paşinyan ve Putin telefonda görüştü -

​Paşinyan ve Putin telefonda görüştü ​Paşinyan ve Putin telefonda görüştü

Ermenistan'da ordunun Başbakan Paşinyan'ın istifasını isteyen bir bildiri yayınlamasından sonra Başbakan Paşinyan ve Rusya lideri Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı ise Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden alan Başbakanlık kararnamesi hakkında karar vermek için üç gün süresi olduğunu açıkladı.

Ermenistan'da Silahlı Kuvvetleri Genelkurbay Başkanlığ bir bildiri yayınlayarak Başbakan Paşinyan'ı istifaya davet etti.

Paşinyan gelişmeyi darbe girişimi olarak değerlendirdi, taraftarları ile buluştu ve orduya siyasete karışmaması çağrısında bulundu.

Akşam saatlerinde Putin ve Paşinyan bir telefon görüşmesi yaptı.

Putin itidal çağrısında bulundu, durumun kanun çerçevesinde çözülmesini önerdi ve Ermenistan'daki barış ve düzenin sürmesinin önemine dikkat çekti.

Putin tüm tarafları itidale davet etti.

NATO da gelişmelerin yakından takip edildiğini belirterek, 'demokrasiye bağlılık' çağrısında bulundu.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, sosyal medyadaki açıklamasında, ittifakın ortak ülkelerinden Ermenistan'daki gelişmeleri yakından izlediklerini bildirdi.

Gerginliği daha da yükseltecek açıklamalar ve eylemlerden kaçınmanın önemine işaret eden Lungescu, "Siyasi farklılıklar barışçıl yollarla ve Ermenistan anayasasına uygun şekilde demokrasiyle çözülmelidir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ermenistan Cumhurbaşkanlığı makamından bir açıklama yapıldı ve Ermenistan Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden alan karar hakkında Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın üç gün süresi olduğu belirtildi.

Başbakan Paşinyan ordunun istifa bildirisi yayınlayarak darbe girişiminde bulunmasının ardından Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ın görevden alınması için bir karar hazırlamış ve imzalaması için Cumhurbaşkanı Sarkisyan'a göndermişti. Sarkisyan kararı imzalamayıp bekletince Başbakan Paşinyan tepki göstermişti. Cumhurbaşkanlığı makamı Sarkisyan'ın üç gün süresi olduğunu bildirdi, makamın iç siyasi gelişmelere çekilmemesi çağrısında bulundu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+