​Dağlık Karabağ: Azerbaycan, Ermenistan`la yeni bir savaşa mı hazırlanıyor? - Gündem
30 Ocak 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

03 Mart 2021  

​Dağlık Karabağ: Azerbaycan, Ermenistan`la yeni bir savaşa mı hazırlanıyor? -

​Dağlık Karabağ: Azerbaycan, Ermenistan`la yeni bir savaşa mı hazırlanıyor? ​Dağlık Karabağ: Azerbaycan, Ermenistan`la yeni bir savaşa mı hazırlanıyor?

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva geri alınan toprakları birçok kere ziyaret etti

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva Dağlık Karabağ'da geri alınan toprakları birçok kez ziyaret etti. Azerbaycan ile Ermenistan arasında 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı 10 Kasım 2020'de sona ermişti.

Azerbaycan, 1990'ların başından bu yana Ermenistan kontrolünde bulunan Dağlık Karabağ etrafındaki topraklarının tamamını ve Dağlık Karabağ'ın da bir kısmını geri aldı.

Kremlin'in arabuluculuğunda imzalanan bir anlaşma sonucu, Ermenilerin yaşamaya devam edeceği Dağlık Karabağ'da beş yıl boyunca Rus barış güçleri bulunacak.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, bu anlaşmanın ardından Karabağ'da çatışma döneminin kapandığını açıklasa da bağımsız gözlemciler bölgedeki anlaşmazlığın çözümden uzak olduğunu ve ufukta yeni çatışmaların görülebileceğini söylüyor.

Ermenistan'da intikam çağrıları yükselirken Azerbaycan da ordusunu güçlendiriyor ve yeni stratejiler hazırlıyor.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+