​Papa Francesco, Irak`ta Şii lider Ayetullah El Sistani ile görüştü - Gündem
02 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Հրանդ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

07 Mart 2021  

​Papa Francesco, Irak`ta Şii lider Ayetullah El Sistani ile görüştü -

​Papa Francesco, Irak`ta Şii lider Ayetullah El Sistani ile görüştü ​Papa Francesco, Irak`ta Şii lider Ayetullah El Sistani ile görüştü

Irak'ı ziyaret eden Papa Francesco bugün Şii lider Ayetullah Ali el Sistani ile görüştü. Papa Francesco, bu sabah Necef kentine giderek El Sistani'yi evinde ziyaret etti. 84 yaşındaki Papa Francesco ile 90 yaşındaki Ayetullah El Sistani'nin görüşmesi 45 dakika kadar sürdü.

Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre tarihi görüşmede, Irak'taki farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmaları da ele alındı. Papa, "Irak'ın, bölgenin ve tüm dünyanın iyiliği için farklı dinler arasında karşılıklı saygı ve diyaloğun beslenmesinin önemini" vurguladı.

Papa ayrıca El Sistani'ye, son yıllarda yaşanan şiddet olayları ve güçlükler sırasında "en zayıf durumdakileri, zulme uğrayanları savunduğu" teşekkür etti.

Ayetullah El Sistani görüşme sonrası yayımladığı açıklamada "Hristiyanların da tüm Iraklılar gibi güvenlik ve barış içinde yaşaması gerektiğini" söyledi. Sistani, dünya çapındaki dini liderlerin, özellikle "büyük güçleri" savaşa karşı "bilgelik ve anlayışa" yönlendirmeleri çağrısı yaptı.

Irak Başbakanı Mustafa El Kazimi, Papa ile Ayetullah El Sistani'nin "tarihi görüşmesi" ve Ur'daki "tarihi dinler arası buluşma" şerefine 6 Mart tarihini Irak'ta Ulusal Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Günü ilan ettiklerini açıkladı.
Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+