Papa Francis Neçirvan Barzani`ye teşekkür etti, `Kürdistan`da özgürlük var` dedi - Gündem
09 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Այգ

Gündem :

08 Mart 2021  

Papa Francis Neçirvan Barzani`ye teşekkür etti, `Kürdistan`da özgürlük var` dedi -

Papa Francis Neçirvan Barzani`ye teşekkür etti, `Kürdistan`da özgürlük var` dedi Papa Francis Neçirvan Barzani`ye teşekkür etti, `Kürdistan`da özgürlük var` dedi

Irak'ı ziyaret eden Katolik Kilisesi lideri Papa Francis'in, IŞİD'le savaş sırasında Hıristiyanlar ile diğer azınlıkları kabul ettikleri için Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'ye teşekkür ettiği belirtildi. Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre Papa' Francis, "Kürdistan Bölgesi'ni uzun zamandır ziyaret etmek istiyordum. Kürdistan'da özgürlük var" dedi.

Irak'a tarihi bir ziyaret düzenleyen Katolik Kilisesi lideri Papa Francis'in, Erbil'de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'yle yaptığı görüşmenin içeriği basına açıklandı. Buna göre Papa Francis, IŞİD'le savaş sırasında yerinden olan Hıristiyanları ve diğer azınlıkları korudukları için Barzani'ye teşekkür etti, "Kürdistan'a uzun zamandır gelmek istiyordum" dedi.

'SİZE MİNNETTARIM'
Papa Francis'in Erbil Uluslararası Havalimanı'nda Neçirvan Barzani ve diğer Kürt yetkililerle yaptığı görüşmede, "Savaşta olmanıza rağmen Musul, Ninova ve Karakuş'ta yerinden olan Hıristiyanlar ile diğer azınlıkları kabul ettiğiniz için size minnettarım. Hıristiyanlara kucak açtınız" dediği belirtildi.

'MUTLULUK DUYUYORUM'
Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre Katolik lider, "Savaş yıkım getirir ama siz düşmanı yenilgiye uğratıp ülkenizi yeniden inşa ettiğini" deyip şöyle devam etti: "Bu toprakları kutsamaya geldim. Sizlere dini gruplar için yaptığınız ve yapmakta olduğunuz her şey için teşekkür ederim. Kürdistan'da özgürlük var. Kürdistan Bölgesi'ni uzun zamandır ziyaret etmek istiyordum ve davetinize bugün icabet edebilmekten mutluluk duyuyorum."

NEÇİRVAN BARZANİ: HIRİSTİYANLAR, TOPLUMUMUZUN AYRILMAZ BİR PARÇASI
Neçirvan Barzani'nin ise görüşmede Kürdistan'daki Hıristiyanların toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, "Biz terörizmi ve aşırılıkçılığı reddediyoruz. Dini veya etnik grupların terörizmin ve aşırılıkçılığın kurbanı haline gelmesine izin vermeyeceğiz" dediği belirtildi.

Erbil'deki görüşmelerinden sonra Musul'a geçen Papa'nın, öğleden sonra yeniden Erbil'e dönerek bir stadyumda 10 bin kişinin katılacağı bir ayin düzenlemesi bekleniyor. Adını Erbil'in ilk Hırisyan valisinden alan Franso Hariri Stadyumu’nda yapılacak ayin öncesi binlerce kişi stadyumu doldurmaya başladı.

ERMENİLERİ SOYKIRIMDAN KURTARAN MUHAMMED ŞEMDİN AĞA'NIN TORUNUYLA GÖRÜŞECEK
Papa Francis Erbil'de, Soykırım'dan kaçan Ermenileri Zaho'daki köyüne alarak koruduğu için 1925 yılında Papa XI. Pius tarafından ödüllendirilen Muhammed Şemdin Ağa'nın torunu Saed Muhammed Hacı Ağa ile de biraraya gelecek. Muhammed Şemdin Ağa Silivaneyi, Vatikan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Papa XI. Pius tarafından şükran madalyasıyla ödüllendirilmişti. Ailenin 100 yılı aşkın süredir madalyayı koruduğu belirtiliyor
Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+