​Ermenistan Dışişlerinden Bayramov`un tüm esirleri iade ettik açıklamasına tepki - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

16 Mart 2021  

​Ermenistan Dışişlerinden Bayramov`un tüm esirleri iade ettik açıklamasına tepki -

​Ermenistan Dışişlerinden Bayramov`un tüm esirleri iade ettik açıklamasına tepki ​Ermenistan Dışişlerinden Bayramov`un tüm esirleri iade ettik açıklamasına tepki

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Basın Sözcüsü Anna Nağdalyan, savaş operasyonları sırasında ve öncesinde esir düşen tüm Ermenileri iade edildiğine dair Azerbaycan Dışişler Bakanı Ceyhun Bayramov’un idaalarını cevapladı.

AGİT Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Lindey ile yapılan görüşmenin ardından düzenlenen brifingte Bayramov’un açıklamalarını yorumlayan Nağdalyan, “Bu, Azerbaycan tarafının, bu acil insancıl konu hakkındaki yeni bir yalanıdır. Azerbaycan Dışişleri Bakanı, hem savaş operasyonları sırasında, hem sonrasında esir düşen onlarca Ermeninin Azerbaycan’da bulunduğunu kabul eden kendi ülkenin diğer resmi makamlarının sözüne bu açıklamasıyla karşı çıkıyor.

Azerbaycan, kendisine karşı Ermenistan’ın başlattığı dava kapsamında konuyla ilgilenen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de Ermeni esirler hakkında bilgi vermiyor. Azerbaycan’ın, Avrupa Mahkemesi’nin verdiği süreleri defalarca ihlal ederek tüm bilgileri vermediğini vurgulayan mahkeme, bu konuda Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni bilgilendirme kararını aldı. Şuanda Ermeni esirler ile ilgili Azerbaycan’a karşı 188 cari ara önlem uygulanıyor. Bu ara önlemlerin ihlali, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin ihlali niteliğinde olduğunu da vugulamalıyız” şeklinde konuştu.

Anna Nağdalyan, 9 Kasım 2020 açıklamasının 8. maddesinin, tüm savaş esirleri ile tutsak haline düşen tüm diğer kişileri kapsadığını hatırlatarak, Azerbaycan’ın, üçlü açıklamanın maddelerini bilerek yerine getirmediğini bu tür açıklamalarla ortaya koyduğunu vuguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+