​Paşinyan AGİT Başkanına: Azerbaycan liderinin saldırgan açıklamaları kalıcı bir barışa hizmet etmiy - Gündem
30 Ocak 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

18 Mart 2021  

​Paşinyan AGİT Başkanına: Azerbaycan liderinin saldırgan açıklamaları kalıcı bir barışa hizmet etmiy -

​Paşinyan AGİT Başkanına: Azerbaycan liderinin saldırgan açıklamaları kalıcı bir barışa hizmet etmiy ​Paşinyan AGİT Başkanına: Azerbaycan liderinin saldırgan açıklamaları kalıcı bir barışa hizmet etmiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan İsveç Dışişleri Bakanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) faal Başkanı Ann Linde ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından AGİT ve Ermenistan arasındaki işbirliğini önemsedi.

Paşinyan’ın sözlerine göre sadece yapıcı çabalar sayesinde bölgede istikrar ve kalıcı barış sağlamak için uygun ortam oluşturulabilir, fakat Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in devamlı saldırgan ve yıkıcı açıklamalar hiç bir şekilde buna hizmet etmiyorlar.

Önce Nikol Paşinyan ve Ann Linde baş başa görüştü daha sonra artık geniş katılımla bir görüşme düzenlendi.

Ermenistan Başbakanı bir kez daha Dağlık Karabağ (Artsakh) ihtilafının sadece AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ifade ederek Minsk Grubunun faaliyetlerinin daha da aktifleşmesini önemsedi. Bu bağlamada Dağlık Karabağ statüsüne ve Artsakh (Karabağ) Ermenilerinin kendi kaderini tayin etme hakkının hayata geçirilmesine de vurgu yaptı.

Nikol Paşinyan’ın ifadelerine göre birçok sorun daha çözüme kavuşmadı. Bu sounlar arasında Dağlık Karabağ’ın statüsü, hümaniter sorunları, Artsakh Ermenilerinin hakları, kültürel mirasının korunması yer alıyor.

Azerbaycan’da uluslararası hukuk normlarına aykırı bir şekilde tutulan Ermeni esirler meselesi de öncelikler arasındadır.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+